Kilometers van uw wagenpark opvolgen: leasing, btw-aftrek en automatische registratie zonder box
Kilometers van uw wagenpark opvolgen: meerkilometers in de leasing, btw-aftrek (semi-forfaitaire formule), kilometervergoeding 2026, zonder box.
Aubin Aycaguer, Chief of Staff, Voltaback3 nov 2026

De kilometers van een wagenpark opvolgen betekent elke maand de kilometerstand van elke wagen noteren en vergelijken met wat het contract voorziet. In België dient die stand niet om het voordeel van alle aard (VAA) te berekenen, dat forfaitair is: hij dient om meerkilometers in de leasing te vermijden, de afgetrokken btw te verantwoorden en het onderhoud te plannen.
Dit artikel vertrekt van de Belgische toepassingen van de kilometerstand en overloopt daarna de indicatoren, de regels voor leasing en btw, de kilometervergoeding voor eigen wagens, de manieren van registreren, een rekenvoorbeeld op 50 wagens en een stappenplan. Voltaback leest de kilometerstand rechtstreeks uit de verbonden wagen, zonder box en zonder dat het bedrijf ooit de locatie ontvangt.
Waarvoor dient de kilometerstand van een bedrijfswagen in België?
Een bedrijfswagen kost in de eerste plaats door zijn kilometers: huurprijs, banden, onderhoud, energie en restwaarde volgen de teller. Die teller voedt zes verschillende beslissingen. Eén ervan hangt helemaal niet af van de kilometers: het VAA.
Toepassing | Wat de kilometerstand bepaalt | Nuttige frequentie |
|---|---|---|
Operationele leasing | Meerkilometers of onderbenutting van het kilometerforfait van het contract | Maandelijks |
Btw | Het percentage beroepsgebruik, dus het aftrekbare deel van de btw (methodes hieronder) | Jaarlijks |
Onderhoud en keuring | De vervaldagen van onderhoudsbeurten en banden | Maandelijks |
Toewijzing | Wie met welke wagen moet rijden, poolwagen of persoonlijk | Per kwartaal |
CO2-rapportering | De uitstoot van het wagenpark (km × verbruik × emissiefactor) | Jaarlijks |
VAA | Niets: het VAA hangt af van de cataloguswaarde, de CO2-uitstoot en de leeftijd, niet van de privékilometers | Niet van toepassing |
Twee verduidelijkingen voorkomen vaak voorkomende verwarring:
- Er bestaat geen kilometerheffing voor personenwagens in België. De kilometerheffing via Viapass, sinds 1 april 2016 in de drie gewesten van kracht, geldt enkel voor voertuigen van meer dan 3,5 ton voor goederenvervoer, met een boordtoestel (OBU).
- Woon-werkverkeer is privégebruik, voor het VAA én voor de btw. Een bedrijfswagen die enkel pendelt, heeft voor de btw dus bijna geen beroepsgebruik.
De VAA-regels staan in ons artikel over de fiscaliteit van een elektrische leasewagen.
Onderhoud, verkeersveiligheid en CO2
- Onderhoud: de meeste vervaldagen (onderhoudsbeurt, banden, remmen) tellen in kilometers. Een kilometerstand die drie maanden achterloopt, is een onderhoudsbeurt die stilletjes wordt uitgesteld. De alerts per kilometer staan in ons artikel over onderhoud van het wagenpark.
- Verkeersveiligheid: wie meer rijdt, is meer blootgesteld. De kilometers per bestuurder tonen waar preventie, zoals een programma rond eco-driving, het meest oplevert.
- CO2: de uitstoot van een wagenpark reken je uit met de gereden kilometers en het werkelijke verbruik. Voor grote ondernemingen die onder de Europese duurzaamheidsrapportering vallen, is dat de basis van de directe uitstoot van het wagenpark. Zonder betrouwbare kilometers blijft het een schatting.
Welke indicatoren volgt u, en hoe vaak?
Een goede kilometeropvolging past in zeven indicatoren. De eerste vier volstaan om leasecontracten te sturen.
Indicator | Berekening | Frequentie | Actiedrempel |
|---|---|---|---|
Kilometerstand op datum | Stand op de laatste dag van de maand | Maandelijks | Ontbrekende stand |
Kilometers van de maand | Stand van deze maand min stand van vorige maand | Maandelijks | Sterke schommeling zonder gekende reden |
Traject van het contract | Voorziene km × verstreken maanden ÷ looptijd | Maandelijks | Meer dan 10 procent afwijking: opvolgen; meer dan 15 procent: ingrijpen |
Projectie op het einde van het contract | Huidige km ÷ verstreken maanden × looptijd | Maandelijks | Projectie boven het forfait |
Financieel risico | Geprojecteerde meerkilometers × prijs per meerkilometer uit het contract | Per kwartaal | Volgens uw beleid, bijvoorbeeld 500 euro per wagen |
Km tot de volgende vervaldag | Km van de vervaldag min huidige stand | Maandelijks | Minder dan 1.000 km |
Jaarkilometers en woon-werkafstand | Totaal van het kalenderjaar, per wagen | Jaarlijks | Nodig voor de btw-berekening |
Volg ook de doorgiftegraad: het aandeel van de wagens met een actuele kilometerstand. Een dashboard waarin 20 procent van de standen ontbreekt, geeft een vals gevoel van controle. Onder 95 procent is het niet betrouwbaar.
Rekenvoorbeeld: het traject van één wagen
Een wagen geleased voor 36 maanden en 90.000 km toont 36.000 km in de 12e maand.
- Traject van het contract: 90.000 × 12 ÷ 36 = 30.000 km.
- Afwijking: 36.000 ÷ 30.000 = +20 procent, boven de actiedrempel.
- Projectie op het einde: 36.000 ÷ 12 × 36 = 108.000 km, of 18.000 km te veel.
- Financieel risico aan 0,10 euro per km: 18.000 × 0,10 = 1.800 euro voor deze ene wagen.
Vergelijk nooit met het totale forfait: dezelfde wagen met 40.000 km in de 12e maand lijkt ver van 90.000 km, maar rijdt al 33 procent boven zijn traject.

Leasing: wat zeggen de contracten over meerkilometers?
Een operationeel leasecontract legt een combinatie van looptijd en kilometers vast die de huurprijs en de restwaarde bepaalt. Elke kilometer boven het forfait wordt bij inlevering aangerekend, aan de prijs uit het contract. Niet-gereden kilometers worden vaak tegen een lager tarief teruggestort, of helemaal niet: de regel staat in de algemene voorwaarden van elke leasemaatschappij.
Belgische leasemaatschappijen werken grosso modo met twee mechanismen:
- Herberekening tijdens het contract: bij een afwijking van meer dan ongeveer 10 procent raadt een leasemaatschappij als Athlon aan het contract zo snel mogelijk aan te passen. Het contract wordt dan herberekend op basis van de reële kilometers, zodat de maandelijkse huurprijs de werkelijke kosten volgt en er op het einde geen afrekening meer volgt.
- Afrekening bij inlevering of per jaar: onder die drempel krijgt u op het einde een kilometerafrekening, een factuur of een creditnota volgens de prijzen uit de offerte. Sommige voorwaarden rekenen meerkilometers jaarlijks af.
Lees in elk contract vier gegevens: de prijs per meerkilometer, de prijs per minderkilometer (en het eventuele plafond), de drempel voor herberekening en wie de kilometerstand vaststelt. Bron: Athlon, hoe beïnvloedt het aantal kilometers uw leasecontract.
Wat doet u wanneer een wagen afwijkt?
De hefboom hangt af van de richting van de afwijking en de resterende tijd:
Situatie | Hefboom | Moment |
|---|---|---|
Veelrijder, jong contract | De wagen ruilen met die van een weinigrijder (pool of akkoord van beide bestuurders) | Vóór de helft van het contract |
Veelrijder, ruil onmogelijk | Herberekening van het contract met een hoger forfait en aangepaste huurprijs | Na 2 à 3 maanden trend |
Weinigrijder | Herverdelen, of herberekening met een lager forfait | Vóór de helft van het contract |
Wagen die bijna niet gebruikt wordt | Naar de pool overzetten of een vervroegde inlevering bekijken | Na 6 maanden onderbenutting |
Hoe vroeger de herberekening, hoe meer de meerkost gespreid wordt over een groot aantal huurtermijnen. Bij de vernieuwing is de reële kilometerstand van het vorige contract de beste onderhandelingsbasis. Veel leasemaatschappijen budgetteren met "budgetkilometers", een vast gemiddelde voor iedereen, om bestuurders gelijk te behandelen; het contract zelf volgt best de reële kilometers van de bestuurder.
Bij inlevering geldt de Renta-norm van de Belgische federatie van autoverhuurders als referentie voor aanvaardbare schade, niet voor kilometers. De Car-Pass, die de kilometerstand registreert bij elk bezoek aan de garage of de keuring (wet van 11 juni 2004), laat toe de stand van de leasemaatschappij te controleren.
Btw: de kilometerstand bepaalt het aftrekbare deel
De btw op huurprijs, onderhoud en energie van een bedrijfswagen is aftrekbaar volgens het beroepsgebruik, met een plafond van 50 procent (artikel 45, § 2, van het Btw-Wetboek). De administratie aanvaardt drie methodes om dat gebruik vast te stellen, uitgewerkt in de circulaire AAFisc nr. 36/2015 van de FOD Financiën:
Methode | Berekening | Nodige gegevens | Voorwaarden |
|---|---|---|---|
1. Rittenadministratie | Reële beroepskilometers ÷ totale kilometers | Elke rit: datum, kilometerstand, doel | Volledig en controleerbaar bijgehouden |
2. Semi-forfaitaire formule | Privégebruik = (woon-werkafstand × 2 × 200 dagen + 6.000 km) ÷ totale km van het jaar; beroepsgebruik = de rest | De woon-werkafstand en de totale jaarkilometers van elke wagen | Eén vaste gebruiker per wagen; beroepsgebruik van minstens 10 procent |
3. Algemeen forfait | 35 procent beroepsgebruik | Geen | Voor alle wagens van het bedrijf, gedurende minstens 4 jaar |
Methode 2 wordt het meest gebruikt door wagenparken, en zij maakt de jaarlijkse kilometerstand onmisbaar. Drie profielen tonen waarom het resultaat zo sterk verschilt van wagen tot wagen:
Profiel | Berekening van het privégebruik | Beroepsgebruik | Aftrekbare btw |
|---|---|---|---|
Vertegenwoordiger: 15 km woon-werk, 50.000 km per jaar | (15 × 2 × 200 + 6.000) ÷ 50.000 = 24 procent | 76 procent | 50 procent (plafond) |
Kaderlid: 25 km woon-werk, 30.000 km per jaar | (25 × 2 × 200 + 6.000) ÷ 30.000 = 53,3 procent | 46,7 procent | 46,7 procent |
Pendelaar: 45 km woon-werk, 25.000 km per jaar | (45 × 2 × 200 + 6.000) ÷ 25.000 = 96 procent | 4 procent | 0 procent (onder de drempel van 10 procent) |
De 200 dagen zijn forfaitair: telewerk vermindert ze niet. Een onderschatte jaarkilometerstand verlaagt dus de aftrekbare btw, een overschatte stelt u bloot aan een correctie bij controle. Wie methode 1 kiest, heeft een sluitende rittenadministratie nodig; wat daarin moet staan, leest u in ons artikel over rittenregistratie voor een bedrijfswagen. Bron: Baker Tilly, btw-aftrek van gemengd gebruikte bedrijfsmiddelen.
Wat betekent dat voor het hele wagenpark?
Op een wagenpark van 50 wagens met elk 1.200 euro btw per jaar op huur, onderhoud en energie, staat er 60.000 euro btw op het spel. Tussen een wagenpark dat systematisch het forfait van 35 procent toepast en een wagenpark dat per wagen de semi-forfaitaire formule toepast, kan het verschil enkele duizenden euro per jaar bedragen, in beide richtingen: veelrijders winnen bij de formule, pendelaars verliezen. Laat uw fiscalist de keuze maken op basis van de reële jaarkilometers van het vorige jaar, niet op gevoel.
In de praktijk past u tijdens het jaar een voorlopig percentage toe en stemt u het af op de werkelijke jaarkilometers zodra het jaar afgesloten is. Daarvoor heeft u per wagen de stand op 1 januari en op 31 december nodig, en de woon-werkafstand van de vaste gebruiker. Voor lichte vrachtwagens geldt het plafond van 50 procent niet; hun regels staan in hetzelfde artikel over rittenregistratie.
Eigen wagen voor het werk: de kilometervergoeding 2026-2027
Een medewerker zonder bedrijfswagen die zijn eigen wagen gebruikt voor dienstverplaatsingen, kan zonder RSZ-bijdragen en belastingen terugbetaald worden tot 0,4761 euro per kilometer van 1 juli 2026 tot 30 juni 2027 (omzendbrief nr. 767 van 8 juni 2026, systeem met jaarlijkse indexering). Naast dat jaarlijkse bedrag bestaat ook een driemaandelijks geïndexeerd bedrag, met andere waarden per kwartaal; kies één systeem en pas het consequent toe. De fiscus aanvaardt het forfait tot 24.000 beroepskilometers per jaar; daarboven moet de medewerker zijn werkelijke kosten kunnen aantonen. Bron: Securex, nieuwe kilometervergoeding vanaf 1 juli 2026.
Die kilometers worden door de medewerker per rit aangegeven en lopen niet via de opvolging van het wagenpark. Ze tellen wel mee in een beslissing over het wagenpark. Een medewerker die 15.000 beroepskilometers per jaar met zijn eigen wagen rijdt, kost 15.000 × 0,4761 = 7.142 euro per jaar aan vergoedingen. Boven een bepaald volume kost een poolwagen of een bedrijfswagen per kilometer minder. De berekening van de kost per kilometer staat in onze analyse van de TCO van een bedrijfswagen.
Hoe registreert u de kilometers van een wagenpark?
Methode | Tijd voor de fleet manager | Actualiteit | Elektrische wagens |
|---|---|---|---|
Aangifte (formulier, foto van de teller, spreadsheet) | Hoog: herinneringen, correcties, consolidatie | Maandelijks, vaak laat | Ja |
Invoer aan de pomp met de tankkaart | Middelmatig: vrije invoer om te controleren | Bij elke tankbeurt | Nee: ze komen niet aan de pomp |
Telematicabox | Middelmatig: plaatsing, defecten, verwijdering vóór inlevering | Automatisch | Ja |
Verbonden wagen, zonder box | Laag: activering op afstand | Automatisch | Ja |
De aangifte blijft de meest verspreide methode. Haar kost is verborgen: de tijd om bestuurders te herinneren, tikfouten te corrigeren en de standen samen te voegen. De tankkaart volgt elektrische wagens niet meer, want die laden vooral thuis. De box is betrouwbaar, maar het is hardware die geplaatst en op het einde van de leasing verwijderd moet worden.
Recente wagens geven hun kilometerstand door via hun originele connectiviteit: software haalt die op afstand op, zonder iets in het interieur te installeren. Wagens van vóór 2020 zijn soms moeilijker te verbinden en blijven dan bij de aangifte.
Een kilometerstand is geen locatie
Om leasing, btw en onderhoud te sturen, volstaan de totalen. Een kilometerstand vertelt niet waar de wagen geweest is, en valt dus niet onder de strengere regels voor geolocatie van werknemers.
Hij blijft wel een persoonsgegeven zodra hij aan een bestuurder gekoppeld is, en de GDPR is van toepassing. Drie regels volstaan in de praktijk:
- Doel vastleggen: leasing, btw, onderhoud. Gebruik de kilometers niet stilletjes voor iets anders, zoals het beoordelen van een medewerker.
- Informeren: vermeld in de car policy of een informatienota welke gegevens het bedrijf ontvangt, waarom en hoe lang ze bewaard worden.
- Bewaren zolang nodig: de jaarstanden die de btw-aftrek staven, bewaart u met de boekhouding; de maandstanden hebben na het einde van het contract weinig nut meer. De regels die gelden wanneer een bedrijf tot op het niveau van de ritten wil gaan, staan in ons artikel over geolocatie van bedrijfswagens.
Elektrische wagens: kilometers en laadbeurten naast elkaar
Bij een elektrische bedrijfswagen levert de kilometerstand nog een tweede controle. Zet u de gereden kilometers naast de thuis geladen kWh, dan krijgt u het reële verbruik per 100 km. Een wagen die 17 kWh per 100 km hoort te verbruiken en volgens de laadbeurten 30 kWh per 100 km toont, verdient een vraag: laadt de bestuurder een tweede wagen, of klopt de meting niet? Omgekeerd bevestigt een coherent verbruik dat de terugbetaalde kWh echt voor de bedrijfswagen dienden.
Persoonlijke wagen, poolwagen, bestelwagen: andere regels per type
Niet elke wagen in het wagenpark vraagt dezelfde opvolging. Het type gebruik bepaalt welke indicator telt en welke btw-methode mogelijk is.
Type wagen | Wat telt vooral | Btw-methode | Bijzonderheid |
|---|---|---|---|
Persoonlijk toegewezen bedrijfswagen (salariswagen) | Traject van het leasecontract, jaarkilometers | Semi-forfaitaire formule mogelijk (vaste gebruiker) | Ruilen vraagt het akkoord van beide bestuurders |
Poolwagen of dienstwagen | Bezettingsgraad, kilometers per maand | Geen semi-forfaitaire formule (geen vaste gebruiker): rittenadministratie of forfait | De beste kandidaat om veel- en weinigrijders op te vangen |
Bestelwagen of lichte vrachtwagen | Onderhoud, banden, slijtage | Geen plafond van 50 procent; aftrek volgens beroepsgebruik | Vaak oudere wagens, soms nog zonder connectiviteit |
Elektrische bedrijfswagen | Traject van het contract plus verbruik per 100 km | Zoals de persoonlijke wagen | Geen tankkaart, dus registratie via de wagen of aangifte |
Een poolwagen die minder dan een paar duizend kilometer per jaar rijdt, kost bijna evenveel huur als een wagen die er 30.000 rijdt. Kijk bij de kwartaalreview dus ook naar de onderbenutte poolwagens: inleveren of herverdelen levert meer op dan het forfait aanpassen.
Meerdere leasemaatschappijen, één overzicht
Veel Belgische wagenparken werken met twee of drie leasemaatschappijen. Elk biedt een eigen portaal met de kilometerstand die zij kent, vaak die van het laatste onderhoud of de laatste aangifte. Die standen lopen weken achter en zijn niet vergelijkbaar onderling: andere datum, andere bron.
Een registratie die rechtstreeks uit de wagen komt, staat los van de leasemaatschappij. U krijgt één lijst met alle wagens, op dezelfde datum, met de contractgegevens die u zelf hebt ingevoerd. Bij een offerteaanvraag voor vernieuwing legt u zo de reële kilometers van elke bestuurder op tafel, ongeacht de huidige leasemaatschappij.
De kilometerstand bij inlevering
Noteer de stand zelf op de dag van inlevering en vergelijk hem met het inleveringsrapport. Een verschil van enkele honderden kilometers lijkt klein, maar bij een prijs van enkele eurocent per kilometer en tientallen inleveringen per jaar telt het op. De Car-Pass-historiek en uw eigen maandelijkse standen zijn dan uw bewijs.
Wat opvolging oplevert: een wagenpark van 50 leasewagens
Hypotheses, te vervangen door de uwe: 50 wagens geleased voor 36 maanden en 90.000 km, meerkilometer aan 0,10 euro (fictieve prijs, lees die van uw contracten). In de 12e maand zitten 30 wagens binnen hun traject, 10 rijden 36.000 km per jaar (+20 procent) en 10 rijden er 22.000 (-27 procent).
Zonder opvolging | Met maandelijkse registratie | |
|---|---|---|
Veelrijders op het einde van het contract | 108.000 km per wagen, of 18.000 km te veel | Ruil met een weinigrijder in de 18e maand: 54.000 + 33.000 = 87.000 km |
Weinigrijders op het einde van het contract | 66.000 km, huurprijs betaald voor 90.000 | 33.000 + 54.000 = 87.000 km |
Factuur voor meerkilometers | 10 × 18.000 km × 0,10 euro = 18.000 euro per cyclus van 36 maanden | 0 euro |
Registratietijd (6 min per wagen per maand) | 50 × 6 min × 12 = 60 uur per jaar | Enkel de alerts nakijken |
De 18.000 euro meerkilometers verdwijnen, of 6.000 euro per jaar over de looptijd. De weinigrijders leveren een tweede winst op die minder zichtbaar is: bij de vernieuwing wordt hun contract op 22.000 km per jaar gezet in plaats van 30.000, met een lagere huurprijs.
Wanneer ruilen onmogelijk is (persoonlijk toegewezen wagens), spreidt een herberekening in de 12e maand de meerkost over 24 huurtermijnen in plaats van één factuur bij inlevering. De 60 uur registratie komen neer op bijna twee werkweken van een fleet manager. Becijfer uw wagenpark, inclusief eco-driving en onderhoud, met de simulator besparingen telematica.
Wat de bestuurder eraan heeft
Kilometeropvolging wordt vaak gezien als controle. Goed opgezet, neemt ze eerder werk weg:
- Geen herinneringen of foto's van de teller meer op het einde van de maand: de registratie gebeurt zonder hem.
- Zijn eigen kilometers zichtbaar in de bestuurdersapp, met dezelfde informatie als de fleet manager.
- Een wagen die op tijd onderhouden wordt: de onderhoudsbeurt wordt vóór de vervaldag gepland, niet erna.
- Geen discussie bij de inlevering over een kilometerstand of een vergeten herberekening.
- Geen locatie doorgegeven aan de werkgever: enkel de totalen.
Schrijf in de informatienota aan de bestuurders welke gegevens het bedrijf ontvangt. "Enkel de kilometerstand wordt doorgegeven" beantwoordt de meeste vragen.
Kilometeropvolging invoeren in 5 stappen
1. Verzamel de contracten
Per wagen: startdatum, looptijd, voorziene kilometers, prijs per meer- en minderkilometer, drempel voor herberekening. Die gegevens staan in de contracten van de leasemaatschappij of in uw beheertool.
2. Leg één registratiedatum vast
Bijvoorbeeld de laatste dag van de maand, voor het hele wagenpark. Zo worden de standen vergelijkbaar tussen wagens en tussen maanden. Leg ook per wagen de woon-werkafstand van de vaste gebruiker vast, voor de btw.
3. Automatiseer waar het kan
Begin met de wagens die verbonden kunnen worden, de grote meerderheid van de recente wagens. Houd de aangifte voor de andere, met een automatische herinnering.
4. Laat de gegevens in uw beheertool binnenkomen
De kilometerstand hoort thuis waar u al contracten, onderhoud en kosten beheert. Telematica voedt die tool, ze vervangt hem niet.
5. Voer een kwartaalreview in
Eén uur per kwartaal volstaat: de lijst van wagens met meer dan 15 procent afwijking, de beslissingen over ruil of herberekening, de onderhoudsvervaldagen van het volgende kwartaal.
Actor | Taak | Ritme |
|---|---|---|
Fleet manager | Contractgegevens bijhouden; de lijst van wagens met meer dan 15 procent afwijking nakijken en beslissen | Eén uur per kwartaal |
Boekhouding of fiscalist | De btw-methode kiezen en het aftrekbare percentage herberekenen met de totale kilometers van het jaar | Jaarlijks, bij de afsluiting |
HR of C&B | De kilometervergoedingen van medewerkers zonder bedrijfswagen beheren; bestuurders informeren over de geregistreerde gegevens | Maandelijks |
Bestuurder | Niets als de registratie automatisch is; anders zijn kilometerstand op de vaste datum doorgeven | Laatste dag van de maand |
Bewaar de jaarstanden en de gekozen btw-methode bij uw boekhoudkundige stukken, want die vraagt een controleur op. De rol van de fleet manager staat op onze pagina voor fleet managers.
Veelgemaakte fouten
- Pas bij inlevering naar de teller kijken: dan is er geen hefboom meer.
- Vergelijken met het totale forfait in plaats van met het traject.
- Vernieuwen met hetzelfde forfait, zonder te vertrekken van de reële kilometers van het vorige contract.
- De weinigrijders vergeten: geen boete, maar een te hoge huurprijs gedurende het hele contract.
- De semi-forfaitaire methode toepassen op een wagen zonder vaste gebruiker (pool): daar heeft hij geen recht op.
- Woon-werkverkeer als beroepsgebruik tellen in de btw-berekening.
- Kilometers en geolocatie verwarren: om contracten te sturen, volstaan de totalen.
Wat dat concreet verandert met Voltaback
De telematica van Voltaback leest de kilometerstand van elke wagen via zijn originele connectiviteit, zonder box en zonder plaatsing, voor thermische, hybride en elektrische wagens van meer dan 48 merken. De fleet manager ziet het traject van elk contract maand per maand, de jaarkilometers voor de btw zijn beschikbaar zonder herinneringen, en dezelfde gegevens voeden de onderhoudsalerts, de eco-rijscore en het rapport over vermeden CO2. Ze komen in uw beheertool en in de bestuurdersapp, waar elke bestuurder zijn eigen kilometers ziet.
Het bedrijf krijgt nooit de locatie van zijn bestuurders, en het platform is ISO 27001-gecertificeerd. Voor elektrische wagens betaalt hetzelfde platform het thuisladen terug aan de werkelijke kost of het CREG-tarief. Voltaback steunt op de MID-gecertificeerde meter van de woning, niet op een losse kabelmeter, met een nauwkeurigheid die een onafhankelijke derde partij heeft geaudit (afwijking van 1,22 procent).
Veelgestelde vragen over de opvolging van kilometers in een wagenpark
De leasemaatschappij rekent de meerkilometers aan tegen de prijs per kilometer uit het contract, meestal bij de inlevering of bij een jaarlijkse afrekening. Bij een grote afwijking, vaak vanaf ongeveer 10 procent, kan het contract tijdens de looptijd herberekend worden met een aangepaste huurprijs. Hoe vroeger dat gebeurt, hoe kleiner de impact per maand.
Ja, de meeste Belgische leasemaatschappijen herberekenen een contract op vraag wanneer de reële kilometers duidelijk afwijken van het forfait. De huurprijs wordt dan aangepast aan de nieuwe kilometers en eventueel aan een andere looptijd. Vraag het zodra de trend 2 à 3 maanden aanhoudt.
Met de semi-forfaitaire formule: privégebruik = (woon-werkafstand × 2 × 200 + 6.000 km) ÷ totale kilometers van het jaar, en beroepsgebruik = 100 procent min dat privégebruik. Alternatieven zijn een volledige rittenadministratie of een forfait van 35 procent voor alle wagens. De aftrek blijft in elk geval beperkt tot 50 procent.
De Car-Pass is de gecertificeerde historiek van de kilometerstand van een wagen, voorzien door de wet van 11 juni 2004. Garages, carrosseriebedrijven, bandencentrales en keuringscentra registreren de teller bij elke tussenkomst, gekoppeld aan het chassisnummer. Hij is verplicht bij de verkoop van een tweedehandswagen aan een particulier en nuttig om de kilometerstand van een wagen op het einde van de leasing te controleren.
Van 1 juli 2026 tot 30 juni 2027 bedraagt de jaarlijks geïndexeerde kilometervergoeding 0,4761 euro per kilometer, vrij van RSZ-bijdragen en belastingen, voor dienstverplaatsingen met de eigen wagen. Daarnaast bestaat een driemaandelijks geïndexeerd bedrag, dat per kwartaal verschilt. De fiscus aanvaardt het forfait tot 24.000 beroepskilometers per jaar.
Voorzie de kilometers die de wagen echt zal rijden, met een marge van enkele procenten, vertrekkend van de reële kilometerstand van de bestuurder in zijn vorige contract. Een te laag forfait geeft kosten bij inlevering, een te hoog forfait laat u gedurende het hele contract betalen voor kilometers die nooit gereden worden. Voor een nieuwe medewerker schat u het jaarlijkse woon-werkverkeer plus de voorziene beroepsverplaatsingen.
Via de connectiviteit van de wagen zelf: recente elektrische wagens geven hun kilometerstand door aan software die u machtigt, zonder box. Zonder verbonden wagen blijft enkel de maandelijkse aangifte door de bestuurder over, met een foto van de teller. De tankkaart werkt niet, want een elektrische wagen komt niet meer aan de pomp.
Automatische opvolging van kilometers
De registratie op het einde van de maand zou geen dag meer mogen kosten. Vraag een demo van de telematica van Voltaback: in 30 minuten ziet u welke wagens van uw wagenpark verbonden kunnen worden en hoe hun kilometerstand zonder box in uw beheertool komt.
Bronnen
- Btw-Wetboek, artikel 45, § 2, en circulaire AAFisc nr. 36/2015 van de FOD Financiën (beroepsgebruik van personenwagens)
- Kilometervergoeding 2026-2027: omzendbrief nr. 767 van 8 juni 2026 (Belgisch Staatsblad van 16 juni 2026), samengevat door Securex
- Herberekening van leasecontracten: Athlon
- Car-Pass: wet van 11 juni 2004, FOD Economie
Aanbevolen artikelen
Bedrijf
TCO van een bedrijfswagen: de echte kost van elektrisch tegenover diesel in België
TCO van een bedrijfswagen in België: 43.900 euro elektrisch tegenover 56.100 euro diesel over 4 jaar, met solidariteitsbijdrage, aftrekbaarheid en 2027.
Bedrijf
Laadpaalverplichting voor bedrijven: hoeveel laadpunten moet uw parking hebben in 2026?
Laadpunten verplicht op uw bedrijfsparking? De regels in Vlaanderen, Wallonië en Brussel, de EPBD-richtlijn voor 2027, boetes en rekenvoorbeelden.
Bedrijf
Onkostennota voor laadkosten: CREG-forfait of werkelijke kost, en welke bewijzen?
Laadkosten van een bedrijfswagen via onkostennota terugbetalen: CREG-plafond of bewezen kost, bewijsstukken voor FOD Financiën en RSZ, publiek laden.