Naar de inhoud
Demo
Bedrijf 19 min lezen

TCO van een bedrijfswagen: de echte kost van elektrisch tegenover diesel in België

TCO van een bedrijfswagen in België: 43.900 euro elektrisch tegenover 56.100 euro diesel over 4 jaar, met solidariteitsbijdrage, aftrekbaarheid en 2027.

Aubin Aycaguer, Chief of Staff, Voltaback3 nov 2026

Financieel directeur vergelijkt op haar scherm de TCO van een elektrische en een dieselbedrijfswagen over 4 jaar

Over 4 jaar en 100.000 km kost een elektrische compacte bedrijfswagen die in 2026 besteld wordt het bedrijf ongeveer 43.900 euro, tegenover 56.100 euro voor een vergelijkbare diesel; na vennootschapsbelasting loopt het verschil op tot meer dan 20.000 euro per wagen. Dat verschil komt minder uit de leaseprijs dan uit drie Belgische regels: de aftrekbaarheid, de CO2-solidariteitsbijdrage en de plaats waar de wagen laadt.

Dit artikel overloopt elke Belgische component van de TCO, de volledige berekening met haar hypotheses, de variabelen die het resultaat doen kantelen en wat verandert voor wagens die in 2027 besteld worden. Elke hypothese staat erbij: vervang ze door uw eigen cijfers. Voltaback levert daarvoor twee gegevens die uw leasemaatschappij niet heeft: waar elke wagen laadt en hoeveel kilometer hij echt rijdt.

Wat is de TCO van een bedrijfswagen in België?

De TCO (Total Cost of Ownership, totale kost van eigendom) telt alles op wat een wagen het bedrijf kost tijdens de periode dat het hem gebruikt: TCO = financiering + energie + laadinstallatie + onderhoud en banden + verzekering + belastingen + solidariteitsbijdrage, min de recupereerbare btw, en daarna het effect van de vennootschapsbelasting. Gedeeld door de kilometers geeft dat de kost per kilometer, de indicator om wagens te vergelijken die niet evenveel rijden.

In België hebben zeven componenten eigen regels:

Component

Belgische regel 2026

Meer uitleg

Financiering

Operationele leasing: de huurprijs is een kost; aankoop of financiële leasing: afschrijving en intresten

Fiscaliteit van een elektrische leasewagen

Btw

Aftrekbaar volgens het beroepsgebruik, met een plafond van 50 procent voor een bedrijfswagen (artikel 45, § 2, Btw-Wetboek)

Kilometers en beroepsgebruik

Vennootschapsbelasting

Elektrisch besteld tot 31/12/2026: 100 procent, vast voor de hele gebruiksduur; fossiel of plug-in hybride besteld sinds 1/1/2026: 0 procent

Fiscaliteit van de elektrische bedrijfswagen

CO2-solidariteitsbijdrage RSZ

Berekend op de CO2-uitstoot, elk jaar vermenigvuldigd voor thermische en hybride wagens besteld sinds 1/7/2023; minimumbedrag voor elektrisch

Sectie hieronder

VAA en verworpen uitgaven

40 procent van het VAA bij de verworpen uitgaven als de werkgever de energie betaalt, anders 17 procent

Voordeel van alle aard

Gewestelijke belastingen

BIV en jaarlijkse verkeersbelasting volgens het gewest van inschrijving; in leasing betaald door de leasemaatschappij en verrekend in de huurprijs

Verkeersbelasting en BIV

Energie thuis

Prijs van het contract van de bestuurder; het CREG-tarief is een vrijgesteld plafond voor de terugbetaling, niet de betaalde prijs

Thuisladen terugbetalen

Over de gewestelijke belastingen: sinds 1 januari 2026 stelt geen enkel gewest een nieuw ingeschreven elektrische wagen nog vrij. In onze berekening zitten ze in de huurprijs, zoals bij operationele leasing gebruikelijk is.

Zo berekent u de TCO van een bedrijfswagen, stap voor stap

Een TCO-berekening die een CFO aanvaardt, volgt altijd dezelfde vijf stappen. Wie er één overslaat, vergelijkt appels met peren.

  1. Leg de periode en de kilometers vast. Dezelfde looptijd en hetzelfde aantal kilometers voor elke wagen die u vergelijkt, anders zegt de vergelijking niets. Neem de looptijd van uw leasecontracten (vaak 48 of 60 maanden) en de reële kilometers van de bestuurder, niet een gemiddelde van het wagenpark.
  2. Tel de cash-uitgaven op, inclusief de niet-recupereerbare btw. Huurprijs of afschrijving, energie, onderhoud en banden buiten contract, verzekering, laadinstallatie, solidariteitsbijdrage.
  3. Pas de vennootschapsbelasting toe. Elke aftrekbare euro kost het bedrijf 75 cent bij een tarief van 25 procent. Een niet-aftrekbare euro kost een volle euro.
  4. Tel de belasting op de verworpen uitgaven bij. Die hangt af van het VAA van de bestuurder en van het feit of het bedrijf de energie betaalt (17 of 40 procent van het VAA).
  5. Deel door de kilometers. De kost per kilometer maakt wagens met een ander gebruik vergelijkbaar, en toont welke bestuurders het meest opleveren bij een overstap.

TCO bij leasing en bij aankoop

In operationele leasing (renting) is de huurprijs het vertrekpunt. Hij bevat de financiering, het risico op restwaarde en vaak het onderhoud, de banden, de verzekering en de gewestelijke belastingen. Kijk dus goed welke diensten in de huurprijs zitten vóór u twee offertes naast elkaar legt: een lagere huurprijs zonder bandenoptie is niet goedkoper. De TCO bestaat dan uit huurprijs + wat buiten het contract valt + energie + solidariteitsbijdrage, met het fiscale effect.

Bij aankoop of financiële leasing staat de wagen op de balans. De TCO telt de afschrijving (aankoopprijs min verwachte restwaarde), de financieringskosten, alle onderhoud en verzekeringen, de belastingen en de energie. Het bedrijf draagt dan zelf het risico op restwaarde: bij elektrische wagens, waarvan de tweedehandsprijs nog sterk beweegt, is dat de grootste onzekerheid van de berekening. Het aftrekpercentage van de vennootschapsbelasting hangt in beide gevallen af van de datum van bestelling of ondertekening van het contract.

Langere contracten verlagen de kost per maand. Sommige leasemaatschappijen bieden voor elektrische wagens contracten tot 72 maanden aan, met als argument dat de batterij na 200.000 km nog ongeveer 80 procent van haar capaciteit behoudt. Een langer contract betekent ook dat de wagen tijdens het contract naar de autokeuring moet en dat meer onderhoud ten laste kan vallen: neem het mee in de vergelijking.

De hypotheses van de berekening

Een compacte wagen uit het C-segment in operationele leasing, elektrisch tegenover diesel, besteld in 2026:

  • Looptijd en kilometers: 48 maanden en 100.000 km voor beide wagens.
  • Huurprijs exclusief btw: 530 euro per maand voor elektrisch, 465 euro voor diesel (hypothese, te vervangen door uw offertes); de helft van de btw telt als kost.
  • Cataloguswaarde, die het VAA bepaalt: 38.000 euro tegenover 33.000 euro.
  • Onderhoud en banden buiten de huurprijs: 40 tegenover 60 euro per maand. Verzekering: 95 tegenover 80 euro per maand.
  • Verbruik: 23 kWh per 100 km inclusief laadverliezen, tegenover 5,5 liter per 100 km. WLTP-uitstoot: 0 tegenover 120 g/km.
  • Energie: 0,24 euro per kWh thuis 's nachts, 0,55 euro per kWh inclusief btw aan publieke laadpalen, diesel B7 aan 2,428 euro per liter (maximumprijs van de FOD Economie op 14 oktober 2026). Referentiescenario: 80 procent thuisladen.
  • Laadinstallatie thuis: gemiddeld 540 euro op maat (versterkt stopcontact voor de meeste bestuurders, niet-geconnecteerde laadpaal voor anderen). Een AREI-conforme en gekeurde installatie blijft altijd nodig.
  • Vennootschapsbelasting: 25 procent. De solidariteitsbijdrage wordt als aftrekbaar beschouwd.

TCO elektrisch tegenover diesel over 4 jaar: de volledige tabel

Post (4 jaar, niet-recupereerbare btw inbegrepen)

Elektrisch

Diesel

Verschil

Huurprijzen

28.111 euro

24.664 euro

+ 3.447 euro

Onderhoud en banden

1.920 euro

2.880 euro

- 960 euro

Verzekering

4.560 euro

3.840 euro

+ 720 euro

Energie (recupereerbare btw afgetrokken)

6.726 euro

12.195 euro

- 5.469 euro

Laadinstallatie thuis

540 euro

0 euro

+ 540 euro

CO2-solidariteitsbijdrage RSZ

2.032 euro

12.511 euro

- 10.479 euro

TCO vóór vennootschapsbelasting

43.890 euro

56.090 euro

- 12.200 euro

Kost per kilometer vóór belasting

0,44 euro

0,56 euro

- 0,12 euro

Belasting op verworpen uitgaven door het VAA

676 euro

1.205 euro

- 529 euro

TCO na vennootschapsbelasting

33.593 euro

54.167 euro

- 20.574 euro

De elektrische wagen kost meer in huurprijs en verzekering, en haalt dat in op energie en vooral op de solidariteitsbijdrage van de diesel. Na belasting verandert het verschil van schaal: de kosten van de elektrische wagen verlagen de belasting met 25 procent, die van een diesel besteld in 2026 verlagen niets meer. De huurprijs is maar 64 procent van de elektrische TCO: wie twee offertes enkel op de huurprijs vergelijkt, mist het belangrijkste.

Methode na belasting: 25 procent van alle kosten van de elektrische wagen, geen aftrek op de kosten van de diesel behalve de solidariteitsbijdrage, plus de belasting op de verworpen uitgaven. Het financiële deel van de huurprijs blijft voor beide aandrijvingen aftrekbaar: vraag het aan uw leasemaatschappij, het verkleint het verschil een beetje.

De CO2-solidariteitsbijdrage: de post die het verschil maakt

De werkgever betaalt ze elke maand aan de RSZ voor elke bedrijfswagen die ook privé gebruikt wordt. In 2026 bedraagt de indexeringscoëfficiënt 1,6291 en de vermenigvuldigingsfactor voor niet-emissievrije wagens besteld sinds 1 juli 2023 4 (hij stijgt nog in 2027, zie verder).

Wagen besteld sinds 1/7/2023

Berekening 2026

Per maand

Elektrisch

Minimumbedrag

42,34 euro

Diesel, 120 g/km

((120 × 9) - 600) ÷ 12 × 1,6291 × 4

260,66 euro

Diesel, 120 g/km, in 2027

Zelfde basis × 5,5 (vóór nieuwe indexering)

358,40 euro

Een wagen besteld vóór 1 juli 2023 houdt de oude berekening, zonder vermenigvuldigingsfactor, met een minimum van 33,93 euro per maand. Voor benzine trekt de formule 768 af in plaats van 600. Bron: RSZ, solidariteitsbijdrage op bedrijfsvoertuigen.

Wat de TCO doet kantelen

Variabele

Effect op het verschil elektrisch tegenover diesel

0 procent thuisladen in plaats van 80 procent (alles aan publieke laadpalen)

Verschil vóór belasting teruggebracht tot ongeveer 7.900 euro; de thuisinstallatie telt niet meer mee

30 procent thuisladen

Verschil van ongeveer 9.200 euro; van 30 naar 80 procent gaan levert ongeveer 3.000 euro per wagen op

Elektrische huurprijs 185 euro duurder exclusief btw in plaats van 65 euro

Verschil teruggebracht tot ongeveer 5.800 euro vóór belasting, maar nog 15.800 euro na belasting

Lagere restwaarde of duurdere verzekering voor elektrisch

Zit in de leaseprijs en de premie: vraag twee offertes met dezelfde looptijd en kilometers

Het aandeel thuisladen is de variabele die het bedrijf het meest rechtstreeks stuurt. De kern ervan is de prijs van de energie volgens de plaats:

Per 100 km

Gebruikte prijs

Inclusief btw

Netto voor het bedrijf

Thuisladen 's nachts

0,24 euro per kWh

5,52 euro

5,52 euro (factuur op naam van de bestuurder, btw niet gerecupereerd)

Publieke laadpaal, traag en snel

0,55 euro per kWh

12,65 euro

11,55 euro

Diesel B7

2,428 euro per liter

13,35 euro

12,20 euro

Een elektrische wagen die vooral aan publieke laadpalen laadt, kost per 100 km bijna evenveel als een diesel. Bij 80 procent thuisladen verdient de installatie van 540 euro zich in iets meer dan vijf maanden terug via de energiebesparing, tegenover volledig publiek laden. Bij klanten van Voltaback levert het overzetten van veelrijders van snelladen naar thuisladen 1.500 tot 2.000 euro per wagen per jaar op. Het CREG-tarief is daarbij een plafond voor de vrijgestelde terugbetaling, niet de prijs die de bestuurder betaalt: de prijs per kWh 's nachts ligt in België rond 0,24 euro.

Over de "TCO calculator bedrijfswagen": wij bieden geen calculator die alle posten hierboven automatisch invult. Wel kunt u met onze simulator laadkosten wagenpark de energiepost voor uw eigen wagenpark berekenen, de grootste variabele die u zelf stuurt.

Gevoeligheid op de kilometers

De energiewinst groeit met de kilometers, de solidariteitsbijdrage niet: ze hangt enkel af van de CO2-uitstoot en de looptijd. Met dezelfde hypotheses en een constante huurprijs (in werkelijkheid past de leasemaatschappij die aan de kilometers aan):

Kilometers over 4 jaar

Energiewinst elektrisch (80 procent thuisladen)

Verschil TCO vóór belasting

60.000 km

3.281 euro

Ongeveer 10.000 euro in het voordeel van elektrisch

100.000 km (referentie)

5.469 euro

12.200 euro

160.000 km

8.750 euro

Ongeveer 15.500 euro

Zelfs een kleine rijder blijft dus goedkoper in elektrisch, door de solidariteitsbijdrage en de aftrekbaarheid. Bij een veelrijder wordt de energie de tweede grote hefboom, op voorwaarde dat hij thuis laadt.

Gevoeligheid op de energieprijzen

De dieselprijs en de stroomprijs bewegen elk kwartaal. Wat verandert er als ze verschuiven, op 100.000 km?

Prijsverandering

Effect op de TCO vóór belasting

Diesel 30 cent per liter duurder (5.500 liter, helft van de btw gerecupereerd)

Ongeveer 1.500 euro extra voor de diesel

Thuisladen 5 cent per kWh duurder (18.400 kWh thuis bij 80 procent)

Ongeveer 920 euro extra voor de elektrische wagen

Publiek laden 10 cent per kWh duurder (4.600 kWh publiek, helft van de btw gerecupereerd)

Ongeveer 420 euro extra voor de elektrische wagen

Geen enkele realistische prijsbeweging keert het resultaat om: het verschil van 12.200 euro vóór belasting komt voor het grootste deel uit de solidariteitsbijdrage, die niet van de energieprijs afhangt. Wie wil weten wat het thuisladen van zijn eigen wagenpark aan de huidige tarieven kost, gebruikt de simulator laadkosten wagenpark die verderop gelinkt is.

Welke belastingen betaalt een elektrische bedrijfswagen in 2026?

Gewest van inschrijving

Belasting op de inverkeerstelling

Jaarlijkse verkeersbelasting

Vlaanderen

Forfait van 61,50 euro voor een elektrische wagen ingeschreven sinds 1/1/2026 (vrijstelling voor wie vóór 2026 ingeschreven werd, zolang de eigenaar dezelfde blijft)

Forfait van 102,96 euro in 2026, jaarlijks geïndexeerd

Wallonië

Nieuwe berekening sinds 1/7/2025 (vermogen, CO2, massa, energiecoëfficiënt), niet van toepassing op leasewagens

Minimumbedrag van de schaal

Brussel

Minimumbedrag, tarieven geïndexeerd op 1/7/2026; tarieven voor leasing ongewijzigd

Minimumbedrag

Op een TCO over vier jaar zijn dat bescheiden bedragen, die in operationele leasing via de huurprijs doorgerekend worden. Bij een diesel liggen ze hoger, maar ook dan weegt de solidariteitsbijdrage veel zwaarder. De details per gewest staan in ons artikel over verkeersbelasting en BIV.

Wat zegt het Federaal Planbureau?

Het Federaal Planbureau vergeleek in 2023 de totale kost van nieuwe wagens die in België verkocht werden, per segment en aandrijving (working paper 2305). Twee conclusies zijn nuttig voor een wagenpark. Bij 30.000 km per jaar heeft de elektrische wagen de laagste TCO in elke vermogensklasse waarin hij aangeboden wordt. En bij bedrijfswagens versterkt de fiscaliteit op basis van CO2 dat voordeel, het sterkst in Vlaanderen.

Bij particulieren die weinig rijden, blijven de goedkoopste benzine- en dieselmodellen vaak goedkoper: de conclusie hangt dus af van het gebruik, en dat is precies waarom u met de reële kilometers van elke bestuurder rekent. Bron: Forum for the Future, samenvatting van de studie van het Federaal Planbureau.

Het VAA: de post die vergelijkingen vergeten

Het privégebruik van een bedrijfswagen is een voordeel van alle aard dat bij de bestuurder belast wordt. Bij het bedrijf komt een deel ervan in de verworpen uitgaven. Toegepast op onze twee wagens, met energie betaald door de werkgever:

Berekening van het VAA

Elektrisch

Diesel

CO2-percentage (referentie diesel 2026: 58 g/km)

4 procent

5,5 procent + 6,2 punten = 11,7 procent

Formule het eerste jaar (cataloguswaarde × 6/7 × percentage)

1.303 euro, onder het minimum van 1.690 euro

3.309 euro

Gecumuleerd VAA over 4 jaar, met leeftijdscoëfficiënt

6.760 euro

12.045 euro

Verworpen uitgaven (40 procent) over 4 jaar

2.704 euro

4.818 euro

Ook voor de bestuurder is elektrisch het goedkoopst. De volledige VAA-regels herhalen we hier niet; ze staan in ons artikel over het voordeel van alle aard van een elektrische wagen en op de pagina van de FOD Financiën. De terugbetaling van thuisladen telt niet mee in het VAA, als ze apart van het verbruik van het gezin gemeten wordt en aan de werkelijke kost of het CREG-tarief betaald wordt.

Wat verandert voor een wagen besteld in 2027

  • Aftrekbaarheid van elektrisch: 95 procent voor een bestelling of een contract getekend in 2027, daarna 90 procent in 2028. De datum van de bestelbon of de handtekening van de leasing telt, niet de levering: een bestelling van december 2026 die in 2027 geleverd wordt, behoudt 100 procent.
  • Solidariteitsbijdrage van thermische wagens: vermenigvuldigingsfactor 5,5 op 1 januari 2027, voor alle niet-emissievrije wagens besteld sinds 1 juli 2023, ook die al in omloop.
  • Plug-in hybrides: het behoud van 75 procent dat in 2025 beslist werd, geldt enkel in de personenbelasting. Een vennootschap die sinds 2026 een plug-in hybride bestelt, trekt niets af.
  • Op te volgen, niet goedgekeurd: een wetsvoorstel van mei 2026 zou de aftrekbaarheid voorbehouden aan wagens die in Europa geassembleerd zijn met een Europese batterij. Het verplichte mobiliteitsbudget is ook nog een ontwerp (zie de FAQ).

Wie de overstap van het hele wagenpark plant, vindt de volgorde en de keuzes in ons artikel over de vergroening van het wagenpark.

De kosten die de tabel niet toont

  • Beheertijd: een geconnecteerde laadpaal bij de bestuurder thuis vraagt de fleet manager ongeveer 30 minuten per wagen per jaar, tegenover 2 minuten met een softwareopvolging, volgens onze simulator laadoplossingen.
  • Schadegevallen en stilstand: een wagen in de garage kost altijd zijn huurprijs, en de schadelast bepaalt de premie van het hele wagenpark. Zie eco-driving in uw wagenpark.
  • Meerkilometers, aangerekend bij inlevering: zie kilometers van uw wagenpark opvolgen.
  • Laadkaarten en snelladen onderweg: roamingtoeslagen, sessiekosten en bezettingsboetes aan publieke laadpalen staan niet in de huurprijs. Een maandelijks overzicht per bestuurder toont snel wie bijna enkel publiek laadt.
  • Inleveringskosten: schade, ontbrekende onderhoudsbeurten of een batterij in slechte staat worden bij het einde van het contract aangerekend, niet tijdens.
  • Overgedimensioneerd materiaal: een geconnecteerde laadpaal opgelegd aan elke bestuurder, terwijl een installatie op maat en een softwareopvolging volstaan.

Herbereken uw TCO na drie maanden reële gegevens: het vastgestelde aandeel thuisladen vervangt dan de hypothese. Doe hetzelfde met de kilometers: de reële kilometerstand na een kwartaal vertelt u of een contract herzien moet worden vóór de meerkilometers zich opstapelen.

Elektrisch of diesel in 2026: welke keuze per profiel?

Profiel

Keuze voor een bestelling in 2026

Waarom

Veelrijder die thuis kan laden

Elektrisch

Grootste energiewinst bovenop de fiscale winst

Kleine rijder (minder dan 15.000 km per jaar)

Elektrisch

De solidariteitsbijdrage en de aftrekbaarheid hangen niet af van de kilometers

Bestuurder zonder laadmogelijkheid thuis

Elektrisch, met een laadoplossing op de site of in het gebouw

Het verschil blijft positief, maar krimpt sterk bij volledig publiek laden

Vertegenwoordiger met lange ritten in het buitenland

Elektrisch met een ruim bereik en een laadkaart, na een test van zijn echte ritten

Snelladen kost bijna evenveel als diesel per 100 km; het bereik op de snelweg bepaalt het comfort

Bestelwagen erkend als lichte vrachtwagen

Aparte TCO

Een lichte vrachtwagen valt buiten de beperkte aftrek van personenwagens; vergelijk op uw eigen gebruik

Plug-in hybride

Niet meer voor een vennootschap

0 procent aftrek voor een bestelling sinds 1/1/2026

Een diesel bestellen in 2026 kost het bedrijf dus in bijna elk profiel meer, tenzij het om een echte bedrijfsbestelwagen gaat. De volgorde van de overstap, profiel per profiel, staat in ons artikel over de vergroening van het wagenpark.

De TCO van uw wagenpark verlagen in 5 stappen

1. Meten waar elke wagen laadt

Het aandeel thuisladen is de variabele met het grootste effect die u zelf stuurt. Zonder meting rekent u met een hypothese; na drie maanden meting met een vastgesteld cijfer per bestuurder, en ziet u wie vooral aan snelladers laadt.

2. Thuisladen terugbetalen aan de juiste prijs

Het CREG-tarief is een vrijgesteld plafond. Terugbetalen aan de werkelijke kost van het contract van de bestuurder is even conform, en ligt voor een nachtlading meestal lager. Op een wagenpark van 50 wagens kan dat verschil oplopen tot tienduizenden euro per jaar. De keuze is van u; ze vraagt enkel dat u de werkelijke kost kent.

3. Bestellen vóór de aftrek daalt

De aftrek van een elektrische wagen hangt af van de datum van bestelling of ondertekening, niet van de levering (zie hierboven). Breng de vervangingen die in het begin van 2027 vallen dus naar voren en teken ze vóór 31 december 2026, waar de levertermijnen en de contracten het toelaten.

4. Rijgedrag en onderhoud opvolgen

Een zuinigere rijstijl verlaagt verbruik, slijtage en schadelast. Een gemiste onderhoudsbeurt of te veel kilometers worden aangerekend bij de inlevering. Beide posten komen niet in een offerte voor, maar wel in de eindafrekening van de looptijd.

5. De laadinfrastructuur op de site op maat dimensioneren

Een laadpunt op de bedrijfsparking kost over vijf jaar al snel enkele duizenden euro. Plaats er zoveel als het wettelijke minimum en de wagens die echt op de site slapen vragen, niet één per bedrijfswagen die 's nachts bij de bestuurder thuis staat.

Van één wagen naar het hele wagenpark: 50 bedrijfswagens

Wat per wagen een verschil van enkele duizenden euro per jaar is, wordt op wagenparkniveau een lijn in het budget. Met de hypotheses hierboven, voor 50 wagens die allemaal in 2026 besteld worden:

Over 4 jaar, 50 wagens

Elektrisch

Diesel

Verschil

TCO vóór vennootschapsbelasting

2.194.500 euro

2.804.500 euro

610.000 euro

TCO na vennootschapsbelasting

1.679.650 euro

2.708.350 euro

1.028.700 euro

Waarvan solidariteitsbijdrage

101.600 euro

625.550 euro

523.950 euro

Binnen het elektrische scenario zelf is het aandeel thuisladen de grootste knop. Van 30 naar 80 procent thuisladen gaan levert ongeveer 3.000 euro per wagen over 4 jaar op, of ongeveer 150.000 euro voor 50 wagens. Dat bedrag verschijnt nergens in een leaseofferte: het hangt af van de laadgewoonten van uw bestuurders en van de manier waarop u thuisladen organiseert en terugbetaalt.

De TCO voor de bestuurder: VAA en eigen bijdrage

Een car policy die enkel naar de kost voor het bedrijf kijkt, mist de helft van het verhaal. De bestuurder betaalt personenbelasting op zijn VAA, en soms een eigen bijdrage. Met de cijfers van ons voorbeeld en een marginaal tarief van ongeveer 50 procent betaalt de bestuurder van de elektrische wagen over 4 jaar ongeveer 3.400 euro belasting op zijn VAA, die van de diesel ongeveer 6.000 euro. Een eigen bijdrage verlaagt het belastbare VAA, maar kost de bestuurder netto geld: ze is een keuze van loonbeleid, geen fiscale truc.

Twee punten om in de car policy te verduidelijken. Wie thuis laadt, schiet de stroom voor en moet die correct terugkrijgen, anders betaalt hij een deel van de energie van zijn bedrijfswagen. En wie overstapt van diesel naar elektrisch, moet zijn laadgewoonten aanpassen: een duidelijke regel over thuisladen, laadkaart en snelladen voorkomt dat de besparing van het bedrijf een kost voor de bestuurder wordt.

Veelgemaakte fouten in een TCO-vergelijking

  • Enkel huurprijzen vergelijken. De huurprijs is ongeveer twee derde van de TCO; solidariteitsbijdrage, energie en fiscaliteit maken het verschil.
  • De btw vergeten. Minstens de helft van de btw op huurprijs, onderhoud en energie blijft een kost.
  • Rekenen met het CREG-tarief als energieprijs. Het is een plafond voor de vrijgestelde terugbetaling, niet de prijs die een bestuurder 's nachts betaalt.
  • Met een gemiddelde kilometerstand rekenen. Een veelrijder en een kleine rijder hebben een andere TCO; reken per profiel.
  • De datum van bestelling negeren. Twee identieke wagens kunnen een ander aftrekpercentage hebben, naargelang de bestelbon in december of in januari getekend werd.
  • Restwaarde en looptijd niet gelijkstellen. Een offerte van 60 maanden tegenover een van 48 maanden is geen vergelijking.
  • De beheertijd niet tellen. Laadpalen opvolgen, laadsessies controleren en facturen verwerken kost uren die in geen enkele offerte staan.

Welke gegevens u nodig hebt voor een betrouwbare TCO

Een TCO is zo goed als de gegevens die erin gaan. De meeste wagenparken hebben ze, maar verspreid over vijf of zes bronnen:

Gegeven

Waar u het vindt

Valkuil

Huurprijs, looptijd, kilometers, inbegrepen diensten

Leasecontracten

Contractuele kilometers die niet meer overeenstemmen met het reële gebruik

Brandstof en publiek laden

Tankkaart en laadkaart

Thuisladen staat er niet op

Thuisladen

Meting per wagen en terugbetaling

Zonder meting een forfait dat niets zegt over het reële verbruik

Reële kilometerstand

Kilometerteller, telematica of opgave van de bestuurder

Manuele opgaven met vertraging of fouten

Solidariteitsbijdrage en VAA

Sociaal secretariaat (DmfA en loonfiches)

Bedragen per wagen die niet aan het wagenparkbestand gekoppeld zijn

Schade, onderhoud buiten contract, inleveringskosten

Verzekeraar, garages, leasemaatschappij

Kosten die pas aan het einde van het contract opduiken

Breng die bronnen één keer per kwartaal samen per wagen, en de TCO wordt een opvolgingsinstrument in plaats van een eenmalige studie bij de keuze van een nieuwe car policy.

Hoe u de TCO voorlegt aan de directie

Een business case die het haalt, past op één pagina: de hypotheses (looptijd, kilometers, energieprijzen, aandeel thuisladen), de tabel met de posten vóór en na belasting, de kost per kilometer, de gevoeligheid op de twee of drie variabelen die het resultaat doen kantelen, en de beslissingen die eruit volgen (welke profielen eerst, welke laadoplossing, welke regel in de car policy). Zet bij elke hypothese de bron: offerte van de leasemaatschappij, maximumprijs van de FOD Economie, CREG-tarief, eigen metingen. En spreek af wanneer u de berekening herneemt met gemeten gegevens, bijvoorbeeld na het eerste kwartaal.

Wat dat concreet verandert met Voltaback

Voltaback meet de twee variabelen die uw leasemaatschappij u niet geeft: waar elke wagen laadt en hoeveel kWh hij thuis verbruikt. Het thuisladen wordt terugbetaald aan de werkelijke kost of aan het CREG-tarief van het gewest van de bestuurder, zonder geconnecteerde laadpaal of slimme kabel, met elke installatie. Voltaback steunt op de MID-gecertificeerde meter van de woning, niet op een losse kabelmeter, met een nauwkeurigheid die een onafhankelijke derde partij heeft geaudit (afwijking van 1,22 procent).

De telematica zonder box voegt de kilometerstand, het verbruik, de eco-rijscore, de alerts en het rapport over vermeden CO2 toe, ook voor thermische wagens; het bedrijf krijgt nooit de locatie van de bestuurders. Het platform is ISO 27001-gecertificeerd en wordt gebruikt door meer dan 200 bedrijven, waaronder grote Europese groepen.

Dashboard van Voltaback dat het laden en de kilometerstand van elke wagen in een elektrisch wagenpark opvolgt

Veelgestelde vragen over de TCO van een bedrijfswagen

Bereken de TCO van uw wagenpark

De TCO van uw elektrische wagens hangt af van een gegeven dat u vanaf deze maand kunt meten: het aandeel thuisladen. Begin met de simulator laadkosten wagenpark en spreek daarna met een Voltaback-expert: in 30 minuten krijgt u een beeld van de vastgestelde TCO van uw wagenpark.

Bronnen

Aanbevolen artikelen