Verkeersbelasting en BIV voor een elektrische wagen in 2026: berekening per gewest
BIV en verkeersbelasting van een elektrische wagen in 2026: einde vrijstelling in Vlaanderen (61,50 en 107,16 euro), Wallonië, Brussel en leasing.
Aubin Aycaguer, Chief of Staff, Voltaback16 okt 2026

Ja: sinds 1 januari 2026 stelt geen enkel Belgisch gewest een nieuw ingeschreven elektrische wagen nog vrij. De jaarlijkse verkeersbelasting ligt overal rond 107 euro. Het echte verschil zit in de Waalse belasting op de inverkeerstelling (BIV), die rekent met vermogen en massa: van het minimumbedrag voor een stadswagen tot meer dan 2 000 euro voor een krachtige sedan.
Deze gids is bedoeld voor fleet managers, CFO's en C&B-verantwoordelijken die een elektrische bedrijfswagen budgetteren, en voor bestuurders die er zelf een kopen. Stand van zaken op 16 oktober 2026.
Welk gewest belast de wagen? De regel van de houder
De BIV (eenmalig, bij de inschrijving) en de verkeersbelasting (jaarlijks) zijn gewestbelastingen. Bevoegd is het gewest van de houder van het inschrijvingsbewijs:
- particulier: het gewest van zijn woonplaats;
- wagen gekocht door de onderneming: het gewest van haar zetel;
- leasewagen: het gewest van de zetel van de leasingmaatschappij, die de wagen op haar naam inschrijft.
De woonplaats van de bestuurder van een bedrijfswagen speelt dus geen rol. Een medewerker die in Namen woont en een leasewagen rijdt van een leasingmaatschappij met zetel in Vlaanderen, betaalt via zijn werkgever de Vlaamse tarieven.
Leasing heeft daarnaast een eigen regime: de gewesten bepalen tarieven en vrijstellingen, maar de federale overheid blijft bevoegd voor de belastingplichtige en de lokalisatie van de belasting, en de belasting op voertuigen van leasingmaatschappijen kan enkel via een samenwerkingsakkoord tussen de gewesten worden gewijzigd. Brussel zegt het letterlijk: de BIV-bedragen voor leasewagens worden niet door het gewest vastgelegd. De meeste leasingmaatschappijen hebben hun zetel in Vlaanderen of Brussel, waardoor de BIV in leasing vaak lager ligt dan bij aankoop.
De bedragen 2026-2027 per gewest
Volledig elektrische personenwagen of wagen op waterstof, nieuw ingeschreven, tarieven van 1 juli 2026 tot 30 juni 2027.
Gewest | BIV (aankoop) | BIV (leasing) | Jaarlijkse verkeersbelasting |
|---|---|---|---|
Vlaanderen | 61,50 euro, forfait, niet geïndexeerd | 61,50 euro | 107,16 euro, forfait, geïndexeerd op 1 juli |
Wallonië | Formule vermogen x massa (details hieronder) | Navragen bij de leasingmaatschappij (leasingregime) | 107,18 euro, eenheidsbasis van 4 fiscale pk |
Brussel | 78,88 euro, minimumbedrag | 61,50 euro, niet vastgelegd door het gewest | 107,18 euro, minimumbedrag |
Bronnen: Vlaamse Belastingdienst, SPW Finances, MyTax (rubriek Verkeersbelastingen, Tarieven) en be.brussels.
Vlaanderen: wie blijft vrijgesteld na het einde van de vrijstelling?
De Vlaamse vrijstelling hangt aan de inschrijvingsdatum: een elektrische wagen die uiterlijk op 31 december 2025 werd ingeschreven, betaalt geen BIV en geen jaarlijkse verkeersbelasting. Elke inschrijving vanaf 1 januari 2026 betaalt de forfaits uit de tabel, dezelfde voor een stadswagen en een grote SUV. De overgangsmaatregel (wagen gekocht vóór 6 oktober 2025) liep af op 15 januari 2026.
- Tweedehandswagen ingeschreven vóór 2026: volgens de gangbare lezing volgt de vrijstelling de eerste inschrijvingsdatum. Omdat een herinschrijving op naam van een nieuwe houder een nieuwe inschrijving is, laat u dat best vóór de aankoop bevestigen door de Vlaamse Belastingdienst.
- Wagen geschrapt in de loop van het jaar: de Vlaamse Belastingdienst stuurt een ontheffingsbrief op het einde van de maand na de schrapping en betaalt het teveel betaalde binnen twee maanden terug. Hij vermeldt wel dat sommige forfaitair belaste voertuigen geen recht op teruggave geven: controleer het geval van een EV voor u erop rekent (bron).
- Elektrische vrachtwagens boven 3,5 ton: geen forfait, zij volgen het regime van hun categorie.
Wallonië: de volledige BIV-formule voor een elektrische wagen
Sinds 1 juli 2025 berekent Wallonië de BIV van elke nieuw ingeschreven wagen, nieuw of tweedehands, zo:
BIV = MB x (CO2 / X) x (MTM / Y) x C, met een minimum van 50 euro en een maximum van 9 000 euro.
- MB: basisbedrag volgens het vermogen in kW (vak P.2 van het inschrijvingsbewijs), vermenigvuldigd met de leeftijdscoëfficiënt. Het werd op 1 juli 2026 voor het eerst geïndexeerd (+4,08 procent).
- CO2 / X: is 1 voor een elektrische wagen of een wagen op waterstof.
- MTM / Y: maximaal toegelaten massa (vak F.1) gedeeld door 1 838 kg. Een zware EV betaalt dus meer.
- C: energiecoëfficiënt, die voor een EV ook van het vermogen afhangt.
Vermogen | Basisbedrag MB (2026-2027) | Coëfficiënt C (elektrisch) |
|---|---|---|
0 tot 70 kW | 64,01 euro | 0,01 |
71 tot 85 kW | 128,02 euro | 0,01 |
86 tot 100 kW | 515,20 euro | 0,01 |
101 tot 110 kW | 902,37 euro | 0,01 |
111 tot 120 kW | 1 289,55 euro | 0,01 |
121 tot 155 kW | 2 579,10 euro | 0,10 |
156 tot 249 kW | 5 159,25 euro | 0,18 |
250 kW en meer | 5 159,25 euro | 0,26 |
Leeftijdscoëfficiënt (tweedehands): 100 procent voor een nieuwe wagen, daarna 90, 80 en 70 procent na één, twee en drie jaar, 60 procent na vier jaar en elk jaar 5 punten minder tot 10 procent na 14 jaar. Vanaf 15 jaar is het basisbedrag vast (64,01 euro). De leeftijd telt in volle jaren tussen de eerste inschrijving en de nieuwe. Bron: barema SPW Finances.
Wat 9 gangbare elektrische wagens betalen
Berekening voor een nieuwe wagen ingeschreven in Wallonië tussen 1 juli 2026 en 30 juni 2027, met het maximale vermogen en de maximaal toegelaten massa van de constructeur. Het officiële bedrag hangt af van de waarden op het inschrijvingsbewijs van uw wagen (vakken P.2 en F.1).
Wagen | Vermogen | MTM | Berekening | BIV |
|---|---|---|---|---|
Renault 5 E-Tech 52 kWh | 110 kW | 1 920 kg | 902,37 x 1,045 x 0,01 = 9,43 euro, opgetrokken tot het minimum | 50,00 euro |
Kia EV3 Long Range | 150 kW | 2 355 kg | 2 579,10 x 1,281 x 0,10 | 330,46 euro |
Volvo EX40 Single Motor | 175 kW | 2 470 kg | 5 159,25 x 1,344 x 0,18 | 1 247,99 euro |
Tesla Model Y RWD | 220 kW | 2 416 kg | 5 159,25 x 1,314 x 0,18 | 1 220,70 euro |
BMW i4 eDrive35 | 210 kW | 2 550 kg | 5 159,25 x 1,387 x 0,18 | 1 288,41 euro |
Volkswagen ID.7 Pro | 210 kW | 2 640 kg | 5 159,25 x 1,436 x 0,18 | 1 333,88 euro |
Skoda Elroq 85 | 210 kW | 2 650 kg | 5 159,25 x 1,442 x 0,18 | 1 338,93 euro |
BMW i4 eDrive40 | 250 kW | 2 600 kg | 5 159,25 x 1,415 x 0,26 | 1 897,53 euro |
BMW i5 M60 xDrive | 442 kW | 2 895 kg | 5 159,25 x 1,575 x 0,26 | 2 112,82 euro |
Berekend met de methode van de officiële simulator van SPW Finances, die de referentie blijft voor uw wagen.
De drie drempels die u kent voor u een model kiest
- 120 kW: tot daar betaalt elke EV het minimum, ongeacht de massa. Vanaf 121 kW verdubbelt het basisbedrag en stijgt de coëfficiënt van 0,01 naar 0,10: een compacte wagen gaat van het minimum naar meer dan 300 euro.
- 155 kW: vanaf 156 kW verdubbelt het basisbedrag opnieuw en stijgt de coëfficiënt naar 0,18. Dat is de duurste trede: meer dan 1 200 euro voor de meeste gezins-SUV's.
- 250 kW: de coëfficiënt springt van 0,18 naar 0,26. Met 249 kW in plaats van 250 zou de BMW i4 eDrive40 uit de tabel 1 313,67 euro betalen: één kW kost 584 euro.
Voor een car policy zeggen die drempels meer dan een plafond op de cataloguswaarde: twee versies van hetzelfde model kunnen aan weerszijden van 155 of 250 kW vallen.
Tweedehands elektrische wagen in Wallonië
De BIV is verschuldigd bij elke nieuwe inschrijving, dus ook bij de aankoop van een tweedehandswagen. De leeftijdscoëfficiënt verlaagt ze: een Skoda Elroq 85 die na één jaar opnieuw wordt ingeschreven betaalt 1 205,04 euro, na drie jaar 937,25 euro.
Gezinsvermindering: 250 euro voor een groot gezin of, sinds 1 juli 2026, een eenoudergezin, voor één voertuig met een MTM tussen 1 839 en 2 749 kg, zonder onder het minimum te zakken (voorwaarden). Ze geldt voor de particuliere houder: een bedrijfswagen op naam van de onderneming komt niet in aanmerking.
Brussel: minimumbedragen en leasingregime
Brussel heeft zijn autofiscaliteit niet hervormd: een EV betaalt er de minimale BIV en verkeersbelasting, geïndexeerd op elke 1 juli, behalve de BIV van leasewagens, die het gewest niet vastlegt en die dus niet geïndexeerd wordt. De officiële tarieven staan op MyTax (Contact en hulp, Verkeersbelastingen, Tarieven). De inning gebeurt door Brussel Fiscaliteit. Bron: be.brussels.
Wanneer en hoe krijgt u het aanslagbiljet?
- Vlaanderen: de Vlaamse Belastingdienst stuurt het aanslagbiljet naar de houder, voor de BIV en daarna elk jaar voor de verkeersbelasting.
- Wallonië: geen stappen nodig. Na de inschrijving bij de DIV krijgt de houder automatisch een betaaluitnodiging voor de BIV en de eerste jaarlijkse belasting, meestal binnen enkele maanden. Voor wagens ingeschreven in juli 2026 vertrokken de uitnodigingen eind augustus. Een gespreide betaling kan online worden aangevraagd (SPW Finances).
- Brussel: Brussel Fiscaliteit stuurt het aanslagbiljet; de opvolging gebeurt via MyTax.
Voor een bedrijfswagen gaat het aanslagbiljet naar de houder: de onderneming als ze de wagen kocht, anders de leasingmaatschappij. De bestuurder krijgt niets. Is de onderneming houder, spreek dan af wie die aanslagen opvolgt: ze komen verspreid binnen, wagen per wagen.
Bedrijfswagen of privéwagen: wat verandert er?
Vraag | Wagen gekocht door de onderneming | Leasewagen | Privéwagen |
|---|---|---|---|
Wie betaalt? | De onderneming, tegen het tarief van het gewest van haar zetel | De leasingmaatschappij, tegen het tarief van het gewest van haar zetel, en zij factureert door | De particulier, tegen het tarief van zijn woonplaats |
Waalse gezinsvermindering | Nee | Nee | Ja, onder voorwaarden |
Aftrekbaarheid | Zelfde percentage als de wagen | Inbegrepen in de leaseprijs, zelfde percentage | Geen |
Effect op het VAA van de bestuurder | Geen | Geen | Niet van toepassing |
Gewestelijke verkeersbelastingen zijn autokosten: ze volgen het percentage van de aftrekbaarheid van de elektrische bedrijfswagen. Ze tellen niet mee voor het VAA van de bestuurder, dat op de cataloguswaarde wordt berekend.
Wat de leasingmaatschappij doorrekent in de leaseprijs
Bij operationele leasing betaalt de leasingmaatschappij de BIV en de jaarlijkse belasting en verrekent ze in de leaseprijs, waarbij de BIV meestal over de looptijd wordt gespreid. Drie punten om na te kijken in de offerte:
- de lijn "belastingen" in de leaseprijs, om te weten welk bedrag en welk gewest worden toegepast;
- de fiscale aanpassingsclausule: de jaarlijkse indexering van de verkeersbelasting of een nieuwe belasting (zoals het vignet) kunnen tijdens het contract worden doorgerekend;
- wat er met de BIV gebeurt bij vroegtijdige beëindiging: het nog niet gefactureerde deel zit vaak in de verbrekingsvergoeding.
Voor de rest van de fiscaliteit van het contract (datum die de aftrek bepaalt, btw, einde contract) leest u onze gids over de fiscaliteit van de elektrische leasewagen.
Wat er in 2027 aankomt: wegenvignet en nieuwe Vlaamse verkeersbelasting
- Wegenvignet: verplicht vanaf 1 mei 2027 voor voertuigen tot 3,5 ton, te koop vanaf 2 april 2027, gekoppeld aan de nummerplaat en verschuldigd door wie de plaat op zijn naam heeft (bij leasing dus de leasingmaatschappij). Voorziene jaarprijs: 90 euro voor een emissievrij voertuig, 100 euro voor euronorm 4 en recenter, 125 euro voor oudere (Vlaamse Belastingdienst).
- Status: aangekondigd, niet gestemd. De drie gewesten hebben sinds 10 juli 2026 een principeakkoord, de Vlaamse Regering keurde het voorontwerp van decreet op 18 september 2026 opnieuw principieel goed en vroeg advies aan de Raad van State (beslissing). De stemming in het parlement, het samenwerkingsakkoord en het advies van de Europese Commissie volgen nog.
- Compensatie: in Vlaanderen loopt de beloofde budgetneutraliteit via een hervorming van de verkeersbelasting voor fossiele wagens die geen leasewagen zijn. Een elektrische bedrijfswagen wordt dus naar verwachting niet gecompenseerd: reken op 90 euro extra per wagen per jaar, doorgerekend door de leasingmaatschappij.
- Vlaamse verkeersbelasting: voor wagens ingeschreven vanaf 1 januari 2027 bereidt Vlaanderen een nieuwe berekening voor, vooral op basis van massa en CO2. De tekst is nog niet definitief.
Wat het concreet betekent voor uw wagenpark
Zelfs in Wallonië wegen de gewestbelastingen minder dan de energie. Met een aanname van 2 500 kWh per jaar thuis geladen en een kWh die 's nachts ongeveer 0,24 tot 0,25 euro kost, kost het laden van één medewerker 600 tot 625 euro per jaar tegen de werkelijke kost. Het CREG-tarief van het vierde kwartaal 2026 (32,25 cent per kWh in Vlaanderen, 36,88 cent in Brussel, 37,79 cent in Wallonië) is een plafond voor de terugbetaling, niet de prijs die thuis betaald wordt (CREG). De keuze van de methode om de laadkosten thuis terug te betalen weegt dus elk jaar zwaarder dan de verkeersbelasting.
Voltaback betaalt het thuisladen terug tegen de werkelijke kost of tegen het CREG-tarief, elk kwartaal en per gewest bijgewerkt, op basis van een controleerbare meting die los staat van het verbruik van het gezin, zoals de RSZ- en belastingvrijstelling vereist. De nauwkeurigheid werd geaudit door een externe auditor (afwijking van 1,22 procent, onder de 2 procent). Voltaback steunt op de MID-gecertificeerde meter van de woning zelf, niet op een losse kabelmeter. De oplossing is 100 procent software: geen verplichte slimme laadpaal of slimme laadkabel, compatibel met het versterkte stopcontact of de bestaande laadpaal. Ze is ISO 27001-gecertificeerd en de onderneming krijgt nooit de geolocatie van de bestuurders te zien. Meer dan 200 bedrijven, waaronder grote Europese groepen, gebruiken ze, onder meer Equans, BNP Paribas, Sodexo en John Cockerill.
Benieuwd wat thuisladen uw wagenpark kost? Vraag een demo aan.
Veelgestelde vragen over de verkeersbelasting van elektrische wagens
Nee, een plug-in hybride valt niet onder het regime van de elektrische wagens. In Wallonië volgt hij de formule met een energiecoëfficiënt van 0,8 en zijn werkelijke CO2 (niet-gewogen gecombineerde waarde): tot 120 kW betaalt hij veel meer dan een EV met hetzelfde vermogen (barema SPW Finances 2026-2027). In Vlaanderen en Brussel volgt hij het gewone barema, niet de EV-forfaits.
Nee, de BIV is een eenmalige belasting gekoppeld aan de inschrijving en wordt bij verkoop niet terugbetaald. De koper betaalt op zijn beurt BIV wanneer hij de wagen op zijn naam inschrijft, in Wallonië verlaagd volgens de leeftijd. Enkel de jaarlijkse verkeersbelasting stopt met de schrapping van de nummerplaat.
Ja, de verkeersbelasting is verschuldigd zolang de wagen ingeschreven is, of hij nu rijdt of niet. Om ze te stoppen moet u de nummerplaat laten schrappen bij de DIV; in Vlaanderen berekent de Vlaamse Belastingdienst daarna de ontheffing op maandbasis (bron: vlaanderen.be).
Omdat het gewest van de houder van de inschrijving bevoegd is: bij leasing is dat het gewest van de zetel van de leasingmaatschappij, en de BIV-bedragen voor leasewagens volgen een eigen regime. In Brussel betaalt een elektrische leasewagen zo 61,50 euro BIV, tegenover 78,88 euro voor een particulier (MyTax, tarieven 2026-2027).
Ja, SPW Finances aanvaardt een aanvraag tot gespreide betaling van een gewestbelasting, online in te dienen met het formulier voor de spreiding van de betaling van een gewestbelasting (bron: finances.wallonie.be).
Aanbevolen artikelen
Bedrijf
TCO van een bedrijfswagen: de echte kost van elektrisch tegenover diesel in België
TCO van een bedrijfswagen in België: 43.900 euro elektrisch tegenover 56.100 euro diesel over 4 jaar, met solidariteitsbijdrage, aftrekbaarheid en 2027.
Bedrijf
Kilometers van uw wagenpark opvolgen: leasing, btw-aftrek en automatische registratie zonder box
Kilometers van uw wagenpark opvolgen: meerkilometers in de leasing, btw-aftrek (semi-forfaitaire formule), kilometervergoeding 2026, zonder box.
Bedrijf
Laadpaalverplichting voor bedrijven: hoeveel laadpunten moet uw parking hebben in 2026?
Laadpunten verplicht op uw bedrijfsparking? De regels in Vlaanderen, Wallonië en Brussel, de EPBD-richtlijn voor 2027, boetes en rekenvoorbeelden.