TCO elektrische auto: de werkelijke kosten per km tegenover benzine en diesel
TCO elektrische auto 2026: formule, kosten per 100 km, tabellen over 4 jaar bij lease en aankoop, MRB, bpm, btw en het effect van thuisladen.
Aubin Aycaguer, Chief of Staff, Voltaback3 nov 2026

Een elektrische leaseauto kost in 2026 in ons rekenvoorbeeld ongeveer 0,37 tot 0,39 euro per kilometer over 4 jaar, tegenover ongeveer 0,40 euro voor diesel en 0,42 euro voor benzine. Het verschil zit vooral in de energie: thuis laden kost ongeveer 4,60 euro per 100 km, benzine tanken ruim 14 euro.
De grootste hefboom in de total cost of ownership (TCO) van een elektrische auto is daarom niet de leaseprijs, maar waar de auto laadt. In dit artikel vindt u de formule, de Nederlandse aannames voor 2026 (energiebelasting, pompprijzen, MRB, bpm, btw), een tabel per 100 km, een TCO over 4 jaar bij lease én bij aankoop, een gevoeligheidsanalyse en de kosten die in vergelijkingen vaak ontbreken. Dit artikel is de rekensom; waarom en hoe u het wagenpark elektrificeert, leest u in het wagenpark elektrificeren. Voltaback helpt daarbij op het grootste stuk: thuisladen meten en tegen de werkelijke kostprijs vergoeden.
Wat is de TCO van een auto?
De total cost of ownership is het totaal van alle kosten van een auto over de periode dat u hem gebruikt, niet alleen de aanschaf- of leaseprijs. Twee auto's met dezelfde maandprijs kunnen na 4 jaar duizenden euro's uit elkaar liggen door energie, belastingen en onderhoud. Voor een wagenpark is de TCO per auto de basis voor het normleasebedrag, de keuze tussen elektrisch en brandstof, en het budget van de financiële afdeling.
De formule
TCO = lease of afschrijving + energie + MRB + verzekering + onderhoud en banden + laadinfrastructuur, min restwaarde
Deel de uitkomst door het aantal gereden kilometers, en u heeft de kosten per km: het enige getal waarmee u auto's met verschillende looptijden en kilometrages eerlijk vergelijkt.
Bij full operational lease zitten afschrijving, rente, MRB, verzekering, onderhoud en banden in de maandprijs. Dan blijft over:
TCO lease = leaseprijs + energie + laadinfrastructuur + eigen kosten (schade, eigen risico, inleverschade, meerkilometers)
Bij eigendom rekent u zelf met aanschafprijs min verwachte restwaarde, plus alle losse posten. De boekhoudkundige kant daarvan, inclusief afschrijving en investeringsaftrek, staat in afschrijving en aftrek van een elektrische auto van de zaak.
De aannames voor 2026
Aanname | Waarde | Toelichting |
|---|---|---|
Kilometers per jaar | 30.000 | Gangbaar voor een zakelijke veelrijder |
Looptijd | 4 jaar, 120.000 km | Typisch leasecontract |
Verbruik elektrisch | 17 kWh/100 km | Middelgrote SUV of sedan, jaargemiddelde inclusief laadverlies |
Verbruik benzine | 6 l/100 km | Vergelijkbare auto |
Verbruik diesel | 5 l/100 km | Vergelijkbare auto |
Thuisladen | 0,27 euro/kWh | Marginale prijs: levering + energiebelasting + btw |
Publiek laden (AC) | 0,48 euro/kWh | Gangbaar straattarief |
Snelladen | 0,75 euro/kWh | Ad-hoc tarief langs de snelweg |
Euro95 | 2,40 euro/liter | CBS, oktober 2026 |
Diesel | 2,45 euro/liter | CBS, oktober 2026 |
Een paar toelichtingen.
De prijs van een thuis geladen kWh. In Nederland betaalt u de netbeheerkosten als vast bedrag per aansluiting, niet per kWh. De marginale prijs van een extra geladen kWh is dus het leveringstarief plus energiebelasting plus btw. De energiebelasting op stroom is in 2026 ongeveer 0,111 euro per kWh inclusief btw. Met een gangbaar leveringstarief komt u op ongeveer 0,25 tot 0,30 euro per kWh. Bron: ANWB, energiebelasting 2026
Brandstof. De pompprijzen lagen in oktober 2026 rond 2,40 euro voor Euro95 en 2,45 euro voor diesel, en schommelen sterk. Bron: CBS, pompprijzen motorbrandstoffen
Verbruik. 17 kWh per 100 km is een jaargemiddelde. In de winter ligt het verbruik hoger, op de snelweg boven 120 km/u ook. Gebruik voor uw eigen wagenpark het gemeten verbruik per model, niet de WLTP-waarde uit de brochure.
Wat kost 100 km elektrisch, benzine en diesel?
Energie | Berekening | Kosten per 100 km |
|---|---|---|
Elektrisch, thuis | 17 kWh x 0,27 | ongeveer 4,60 euro |
Elektrisch, publiek AC | 17 kWh x 0,48 | ongeveer 8,15 euro |
Elektrisch, snelladen | 17 kWh x 0,75 | ongeveer 12,75 euro |
Diesel | 5 l x 2,45 | ongeveer 12,25 euro |
Benzine | 6 l x 2,40 | ongeveer 14,40 euro |
Thuis laden is ruim drie keer goedkoper dan benzine. Snelladen ligt in dezelfde orde als diesel. Een elektrische auto die vooral snellaadt, verliest dus zijn grootste voordeel. Hoe de thuisprijs per kWh precies is opgebouwd, leest u in wat thuisladen echt kost.
Belastingen: MRB, bpm, bijtelling en btw in 2026
MRB (wegenbelasting)
Een volledig elektrische personenauto betaalt van 2026 tot en met 2028 motorrijtuigenbelasting met 30 procent korting, in 2029 met 25 procent korting, en vanaf 2030 het volle tarief. Bron: Ondernemersplein, korting motorrijtuigenbelasting emissievrije auto's
Bij lease zit de MRB in de maandprijs. De afbouw van de korting maakt nieuwe contracten voor elektrische auto's de komende jaren dus iets duurder, vooral bij zware auto's, omdat de MRB naar gewicht wordt berekend. De bedragen per gewicht en provincie berekent u met de rekenhulp van de Belastingdienst.
Bpm
Sinds 2025 betaalt een elektrische personenauto bpm, maar alleen de vaste voet, zonder CO2-deel. Dat is een bedrag van enkele honderden euro's. Een benzine- of dieselauto betaalt daarnaast een CO2-afhankelijk deel dat snel in de duizenden euro's loopt. Bij lease zit de bpm in de cataloguswaarde en dus in de maandprijs.
Bijtelling: een kostenpost voor de bestuurder
De bijtelling is geen kosten voor de werkgever, maar telt bij het loon van de bestuurder. Voor een elektrische auto met eerste toelating in 2026 is die 18 procent over de eerste 30.000 euro cataloguswaarde en 22 procent over het meerdere, voor een periode van 60 maanden; voor brandstofauto's 22 procent over het geheel. Bron: Belastingdienst, bijtelling privégebruik auto 2026
Bij een cataloguswaarde van 45.000 euro is dat 8.700 euro per jaar voor elektrisch en 9.900 euro voor benzine: 1.200 euro bruto verschil, netto enkele honderden euro's voor de bestuurder. Voor de TCO van de werkgever telt het niet direct, maar wel voor de keuze van de bestuurder en dus voor de acceptatie van uw beleid. Bijtelling, MRB, bpm en btw samen staan in de fiscaliteit van een elektrische auto van de zaak.
Btw: wat de werkgever terugkrijgt en weer afdraagt
Een btw-plichtige werkgever trekt de btw op de leaseprijs, de laadpas en de energie af. Wordt de auto ook privé gebruikt, dan volgt een btw-correctie voor dat privégebruik. Woon-werkverkeer telt daarbij als privé.
- Zonder kilometeradministratie geldt een forfait van 2,7 procent van de cataloguswaarde (inclusief btw en bpm) per jaar. Voor leaseauto's is dat het gangbare percentage.
- 1,5 procent geldt als bij de aanschaf geen btw is afgetrokken, bijvoorbeeld bij een gebruikte auto van een particulier.
- Met een sluitende kilometeradministratie corrigeert u op het werkelijke privégebruik, wat bij weinig privékilometers lager uitvalt.
Bij een cataloguswaarde van 45.000 euro is het forfait 1.215 euro per jaar, ongeveer 100 euro per maand. Dat geldt voor elektrisch en brandstof op dezelfde manier. Bron: SRA, welk btw-forfait voor een leaseauto
TCO over 4 jaar bij lease: de tabel
We vergelijken vier situaties over 4 jaar en 120.000 km. De leaseprijzen zijn voorbeelden voor een middelgrote auto bij full operational lease; vervang ze door uw eigen offertes.
Post (4 jaar) | Elektrisch, 70 % thuis | Elektrisch, 30 % thuis | Diesel | Benzine |
|---|---|---|---|---|
Leaseprijs per maand (voorbeeld) | 750 euro | 750 euro | 700 euro | 680 euro |
Lease, 48 maanden | 36.000 euro | 36.000 euro | 33.600 euro | 32.640 euro |
Gemiddelde energieprijs | 0,36 euro/kWh | 0,47 euro/kWh | 2,45 euro/l | 2,40 euro/l |
Energie, 4 jaar | 7.344 euro | 9.608 euro | 14.700 euro | 17.280 euro |
Laadpaal thuis (eenmalig) | 1.600 euro | 1.600 euro | 0 | 0 |
TCO, 4 jaar | 44.944 euro | 47.208 euro | 48.300 euro | 49.920 euro |
Per km | 0,375 euro | 0,393 euro | 0,403 euro | 0,416 euro |
De laadmix bij "70 procent thuis" is 70 procent thuis, 20 procent publiek AC en 10 procent snelladen. Bij "30 procent thuis" is dat 30, 50 en 20 procent.
Drie conclusies:
- Elektrisch is goedkoper, ook met een hogere leaseprijs: in dit voorbeeld ongeveer 1.100 tot 5.000 euro per auto over 4 jaar, afhankelijk van de laadmix en de vergeleken brandstof.
- De laadmix verschilt 2.264 euro per auto. Voor een wagenpark van 50 auto's is dat ruim 113.000 euro over 4 jaar, alleen door waar de auto laadt.
- De laadpaal is niet altijd nodig. Wie dagelijks een normale afstand rijdt, laadt ook via een goed stopcontact. Dan valt die 1.600 euro weg.
Schade, eigen risico en inleverschade verschillen weinig tussen de aandrijvingen en zijn hier buiten beschouwing gelaten. De btw-correctie voor privégebruik is voor alle vier gelijk bij dezelfde cataloguswaarde.
TCO over 4 jaar bij aankoop
Koopt u de auto's zelf, dan worden restwaarde, verzekering en onderhoud uw risico. Hieronder hetzelfde gebruik (120.000 km in 4 jaar), met aannames die u vervangt door uw eigen cijfers. Bedragen exclusief btw, uitgaande van een btw-plichtige onderneming.
Post (4 jaar) | Elektrisch | Benzine | Aanname |
|---|---|---|---|
Aanschafprijs | 45.000 euro | 40.000 euro | Inclusief bpm; bij benzine is de bpm hoger |
Restwaarde na 4 jaar | 18.000 euro (40 %) | 14.000 euro (35 %) | Voorbeeld; vraag een restwaarde-inschatting op |
Afschrijving | 27.000 euro | 26.000 euro | Aanschaf min restwaarde |
Energie (70 % thuis) | 7.344 euro | 17.280 euro | Zie tabel hierboven |
MRB | 2.400 euro | 4.000 euro | Aanname 600 en 1.000 euro per jaar; reken uw model na met de rekenhulp van de Belastingdienst |
Verzekering | 5.200 euro | 4.400 euro | EV vaak iets duurder door hogere herstelkosten |
Onderhoud en banden | 2.800 euro | 4.000 euro | EV: geen olie, minder remslijtage, wel snellere bandenslijtage |
Laadpaal thuis | 1.600 euro | 0 | Eenmalig |
TCO, 4 jaar | 46.344 euro | 55.680 euro | Exclusief financieringskosten |
Per km | 0,386 euro | 0,464 euro |
Bij aankoop is het verschil groter dan bij lease, omdat de energie- en onderhoudsbesparing dan volledig bij u terechtkomt en niet deels in de leaseprijs is verrekend. De grootste onzekerheid is de restwaarde: een paar procent verschil op 45.000 euro is al snel meer dan een jaar energie. Leasemaatschappijen nemen dat risico over, en rekenen het in de maandprijs.
Hoe gevoelig is de uitkomst?
De tabel bij lease rekent met vaste aannames. Zo verandert de uitkomst als één aanname verschuift (elektrisch met 70 procent thuisladen tegenover benzine):
Scenario | Elektrisch per km | Benzine per km | Voordeel elektrisch, 4 jaar |
|---|---|---|---|
Basis (30.000 km/jaar, 0,27 thuis, 2,40 benzine) | 0,375 euro | 0,416 euro | ongeveer 5.000 euro |
Thuistarief 0,35 euro/kWh | 0,384 euro | 0,416 euro | ongeveer 3.800 euro |
Benzine 2,10 euro/liter | 0,375 euro | 0,398 euro | ongeveer 2.800 euro |
20.000 km per jaar (80.000 km) | 0,531 euro | 0,552 euro | ongeveer 1.700 euro |
Twee lessen. Hoe meer kilometers, hoe groter het voordeel van elektrisch: bij weinigrijders kan een hogere leaseprijs het energievoordeel bijna opeten. En een hoger thuistarief kost minder dan een verschuiving naar publiek laden: 8 cent extra per thuis-kWh kost ongeveer 1.150 euro over 4 jaar, een verschuiving van 70 naar 30 procent thuis ruim 2.200 euro.
Rekenvoorbeeld: de TCO van een wagenpark van 50 auto's
Een wagenpark bestaat niet uit 50 gemiddelde bestuurders. Zo pakt dezelfde rekensom uit met drie profielen, alle elektrisch, op basis van de aannames hierboven:
Profiel | Aantal | Km per jaar | Thuis laden | TCO per auto, 4 jaar | Per km |
|---|---|---|---|---|---|
Veelrijder met oprit | 30 | 30.000 | 70 % | 44.944 euro | 0,375 euro |
Weinigrijder met oprit | 10 | 15.000 | 80 % | 40.782 euro | 0,680 euro |
Veelrijder zonder thuisladen | 10 | 30.000 | 0 % | 47.424 euro | 0,395 euro |
Wagenpark | 50 | 2.230.380 euro |
Voor de weinigrijder rekenen we met een gemiddelde energieprijs van 0,31 euro per kWh (80 procent thuis, 20 procent publiek), voor de bestuurder zonder thuisladen met 0,56 euro (70 procent publiek, 30 procent snelladen) en zonder laadpaal. De leaseprijs houden we gelijk op 750 euro per maand.
Wat dit laat zien: de tien bestuurders zonder thuisladen kosten elk bijna 2.500 euro meer dan een veelrijder met oprit, samen bijna 25.000 euro over de looptijd. Wie voor die groep een betere laadoplossing vindt (laden op het werk, een laadpas met lagere tarieven, of toch een stopcontact bij de woning), haalt daar de grootste winst. En bij de weinigrijders is de leaseprijs de dominante post: een kleiner model of een langere looptijd scheelt daar meer dan het laadgedrag.
Van TCO naar normleasebedrag
Veel werkgevers geven bestuurders een normleasebedrag: een maximum maandprijs voor de leaseauto. Dat bedrag stuurt alleen op de leaseprijs, terwijl de energie bij elektrisch en brandstof heel verschillend uitvalt. Een benzineauto van 680 euro lijkt dan goedkoper dan een elektrische auto van 750 euro, terwijl hij in totaal ruim 100 euro per maand duurder is.
Twee manieren om dat recht te zetten:
- Een TCO-budget per maand in plaats van een leasebudget: leaseprijs plus verwachte energiekosten bij het opgegeven aantal kilometers. In ons voorbeeld 750 + 153 = 903 euro voor elektrisch tegenover 680 + 360 = 1.040 euro voor benzine.
- Een correctie per aandrijving: een hoger normleasebedrag voor elektrische auto's, gelijk aan het verwachte energievoordeel.
Indexeer het bedrag jaarlijks: leaseprijzen, energieprijzen en de MRB-korting veranderen allemaal.
Wat kost een auto van de zaak de werkgever per maand?
Voor de elektrische auto uit het lease-voorbeeld, met 70 procent thuisladen:
Post per maand | Bedrag |
|---|---|
Leaseprijs | 750 euro |
Energie (7.344 euro / 48) | 153 euro |
Laadpaal (1.600 euro / 48) | 33 euro |
Btw-correctie privégebruik, forfait | ongeveer 100 euro |
Totaal | ongeveer 1.036 euro |
Daar komen eventueel eigen kosten bij, zoals schade onder het eigen risico. Een eigen bijdrage van de bestuurder verlaagt de kosten voor de werkgever en de bijtelling van de bestuurder.
De kosten die in vergelijkingen ontbreken
Veel TCO-vergelijkingen stoppen bij lease en energie. In de praktijk lopen deze posten op:
- Opslagen op de laadpas. Veel laadpassen rekenen een opslag per sessie of per kWh bovenop het tarief van de paal. Bij veel publieke sessies telt dat op.
- Inleverschade. Kleine schades die bij inlevering worden doorbelast, vaak honderden euro's per auto.
- Meer- en minderkilometers. Rijdt een auto ver boven zijn contractkilometers, dan volgt een naheffing of herberekening. Hoe u dat tijdig ziet, leest u in kilometerregistratie voor het wagenpark.
- Administratie. Laaddeclaraties controleren, tarieven bijwerken, bonnen opvragen: per auto een paar uur per jaar, voor een wagenpark van 50 auto's al snel weken.
- Laadpaal bij vertrek of verhuizing. Een nieuwe paal of verplaatsing kost opnieuw installatiekosten.
- Een te laag of te hoog vergoedingstarief. Een vergoeding die niet aansluit op de werkelijke kosten is fiscaal loon; een te lage vergoeding duwt bestuurders naar de publieke paal.
Geen van deze posten is groot op zich. Samen kunnen ze het voordeel van een elektrische auto halveren.
Het gewicht van de laadmix: thuis laden en correct vergoeden
Wie de TCO van een elektrisch wagenpark wil verlagen, moet ervoor zorgen dat zoveel mogelijk kWh thuis worden geladen. Dat lukt alleen als de bestuurder daar geen geld op verliest.
Thuis laden betekent dat de bestuurder de stroom eerst op zijn eigen energierekening betaalt. De werkgever mag die onbelast vergoeden, maar alleen tegen de werkelijke integrale kostprijs per kWh van die medewerker. Een vast bedrag of een landelijk gemiddeld tarief wijst de Belastingdienst af. Bron: Kennisgroep loonheffing algemeen, KG:204:2024:13
Is die vergoeding omslachtig of te laag, dan laden bestuurders liever met de laadpas bij een publieke paal, en schuift de mix richting 30 procent thuis. Is ze automatisch en correct, dan laden ze thuis. Daar zit de 2.264 euro per auto.
Voltaback meet het thuisladen per auto en vergoedt het tegen de werkelijke kostprijs van de bestuurder, met zijn eigen stroomtarief. Voltaback gebruikt de MID-gecertificeerde meter van de woning, geen losse kabelmeter. De meetnauwkeurigheid is onafhankelijk geaudit, met een afwijking van 1,22 procent. Zo ziet de financiële afdeling per auto hoeveel thuis en hoeveel publiek wordt geladen, en waar de TCO wegloopt.
Fiscale steun voor de werkgever
Voor de laadinfrastructuur zelf, op het bedrijfsterrein of bij de woning als de werkgever investeert, kan het bedrijf gebruik maken van investeringsaftrek: een laadpunt staat op de Milieulijst voor MIA en VAMIL, en valt ook onder de kleinschaligheidsinvesteringsaftrek. Elektrische personenauto's staan in 2026 niet meer op de Milieulijst. De details staan in afschrijving en aftrek van een elektrische auto van de zaak.
Elektrisch of brandstof in 2026: de keuze per bestuurder
De gemiddelde uitkomst zegt weinig over de individuele bestuurder. Gebruik deze vier vragen per functie of per bestuurder:
Vraag | Pleit voor elektrisch | Pleit (nog) voor brandstof |
|---|---|---|
Hoeveel km per jaar? | Meer dan 20.000 km | Weinig km, vooral lange ritten zonder laadmogelijkheid |
Kan thuis worden geladen? | Oprit, laadpaal of goed stopcontact | Geen eigen parkeerplek, alleen publiek of snelladen |
Welk ritprofiel? | Veel ritten tot 300 km per dag | Dagelijks lange afstanden met aanhanger of zware belading |
Wat weegt voor de bestuurder? | Lagere bijtelling | Geen |
Voor de meeste kantoor- en buitendienstfuncties komt elektrisch er in 2026 voordeliger uit. Bij bestuurders zonder laadmogelijkheid thuis is het verschil klein en hangt het af van de laadpas-tarieven die u kunt afspreken.
Hoe de TCO verandert tot 2030
Een leasecontract dat u nu afsluit, loopt tot 2030. Reken deze veranderingen mee:
Wat | Wanneer | Effect op de TCO van elektrisch |
|---|---|---|
MRB-korting van 30 naar 25 procent, daarna 0 | 2029 en 2030 | Leaseprijs van nieuwe contracten stijgt; bij eigendom stijgt de MRB per jaar |
Einde salderingsregeling | 1 januari 2027 | Bestuurders met zonnepanelen kunnen opgewekte stroom niet meer wegstrepen tegen afname; de werkelijke kostprijs per thuis-kWh verandert |
Bijtelling elektrisch | Per jaar van eerste toelating | Raakt de bestuurder, niet de werkgever; vast voor 60 maanden |
Energieprijzen en energiebelasting | Jaarlijks | Thuistarief en pompprijs bewegen; de verhouding tussen beide bepaalt het voordeel |
Een vergoeding van thuisladen die automatisch het werkelijke tarief van elke bestuurder volgt, beweegt mee met al deze veranderingen. Een vast tarief per kWh moet u elke keer handmatig bijstellen.
Drie misvattingen over de TCO van een elektrische auto
"De accu is na een paar jaar op." De meeste fabrikanten geven een garantie van 8 jaar of 160.000 km op de accu. Binnen een leasetermijn van 4 jaar speelt accuslijtage voor de TCO nauwelijks een rol.
"Elektrische auto's hebben geen restwaarde." De restwaarde van elektrische auto's schommelt meer dan die van brandstofauto's, vooral door snelle prijsdalingen van nieuwe modellen. Dat is een risico bij aankoop, minder bij lease waar de leasemaatschappij het draagt.
"De leaseprijs is hoger, dus de auto is duurder." De leaseprijs is maar één post. In het voorbeeld hierboven is elektrisch 50 tot 70 euro per maand duurder in lease, en toch ruim 1.000 euro per jaar goedkoper in totaal dan benzine.
Zo verlaagt u de TCO van uw wagenpark: vijf stappen
- Meet waar elke auto laadt. Zonder cijfers per auto weet u niet of u op 70 of op 30 procent thuis zit.
- Vergoed thuisladen tegen de werkelijke kosten, automatisch en per bestuurder, zodat thuisladen voor niemand een verliespost is.
- Stuur op kilometers. Ruil auto's tussen veel- en weinigrijders voordat meerkilometers worden doorbelast.
- Volg verbruik en onderhoud. Een hoog verbruik per km wijst op rijstijl of een technisch probleem; een gemiste onderhoudsbeurt kost later meer.
- Dimensioneer laadpunten op kantoor naar de echte behoefte. Laadpunten op het terrein zijn duurder per kWh dan thuisladen als ze weinig worden gebruikt.
Welke gegevens heeft u nodig?
Gegeven | Waar u het vindt |
|---|---|
Leaseprijs per auto, inclusief looptijd en contractkilometers | Raamovereenkomst en offertes van de leasemaatschappij |
Werkelijke kilometers per auto | Kilometerstand uit de auto of opgave van de leasemaatschappij |
Verbruik per model | Gemeten verbruik, niet de WLTP-waarde |
Laadmix per auto (thuis, publiek, snel) | Laadpasfacturen en meting van thuisladen |
Tarieven: thuis, laadpas, snelladen | Energiecontract van de bestuurder, laadpasfacturen |
Eigen kosten: schade, inleverschade, meerkilometers | Facturen van de afgelopen jaren |
Wilt u het voor uw eigen wagenpark doorrekenen, gebruik dan de calculator voor laadkosten van het wagenpark.
Veelgestelde vragen over de TCO van een elektrische auto
TCO staat voor total cost of ownership: alle kosten van een auto over de gebruiksperiode. Dat zijn lease of afschrijving, energie, belastingen, verzekering, onderhoud en laadinfrastructuur, min de restwaarde.
Ja, in de meeste gevallen. In ons voorbeeld met 30.000 km per jaar kost een elektrische leaseauto ongeveer 0,37 tot 0,39 euro per km, tegenover ongeveer 0,42 euro voor benzine. Het voordeel is het grootst als de auto vooral thuis laadt en veel kilometers rijdt.
Thuis geladen ongeveer 4,60 euro per 100 km bij 17 kWh/100 km en 0,27 euro per kWh. Aan een publieke laadpaal ongeveer 8 euro en aan een snellader 12 tot 13 euro.
Tel de leaseprijs over de hele looptijd op bij de energiekosten, de laadinfrastructuur en de eigen kosten zoals eigen risico en inleverschade. Deel door het aantal kilometers voor de kosten per km.
Ja, maar met 30 procent korting op het normale tarief, tot en met 2028. In 2029 is de korting 25 procent en vanaf 2030 betaalt een elektrische auto het volle tarief.
Voor een middelgrote elektrische leaseauto ongeveer 1.000 euro per maand in ons voorbeeld: circa 750 euro lease, 150 euro energie, de laadpaal en ongeveer 100 euro btw-correctie voor privégebruik. Het exacte bedrag hangt af van uw leaseofferte en de laadmix.
Ja, een btw-plichtige onderneming trekt de btw op lease, aanschaf en energie af. Bij privégebruik, inclusief woon-werkverkeer, volgt een correctie: zonder kilometeradministratie 2,7 procent van de cataloguswaarde per jaar.
Er is geen wettelijke plicht, maar bij een auto van de zaak is het gebruikelijk en fiscaal mogelijk. Onbelast vergoeden kan alleen tegen de werkelijke kostprijs per kWh van de medewerker, niet met een vast bedrag.
Breng de TCO van uw wagenpark omlaag
De laadmix is de variabele die u het snelst kunt sturen. Voltaback meet per auto waar geladen wordt en vergoedt thuisladen tegen de werkelijke kostprijs, in software, zonder hardware en zonder dat de werkgever de locatie van de bestuurders ziet. Meer dan 200 bedrijven werken al met Voltaback, ISO 27001-gecertificeerd.
Neem contact op om de TCO van uw wagenpark door te rekenen.
Aanbevolen artikelen
Bedrijf
WPM-rapportage en leasekilometers: zo houdt u de kilometers van uw wagenpark bij zonder handwerk
WPM-rapportage: wie moet rapporteren, welke kilometers, de forfaitaire methode en omrekentabel. Plus meerkilometers in de lease tijdig bijsturen.
Bedrijf
Laadpaal verplicht op uw bedrijfsparkeerplaats? De regels van 2025 en 2027
Meer dan 20 parkeerplaatsen? Sinds 2025 minstens 1 laadpunt, vanaf 2027 1 per 10 plekken. Regels, kosten, rekenvoorbeeld en subsidie (Bbl, EPBD IV).
Bedrijf
Laadkosten declareren: zo verrekent u thuisladen met de werkgever
Laadkosten declareren voor de auto van de zaak: welk tarief, welke bewijzen de Belastingdienst wil zien en waarom een vast bedrag niet mag.